Hudba, Před odletem

Jak na hudební nástroj v letadle a koupě nového obalu

Posledních pár dní jsem konečně intenzivně řešil problém, jak dostat můj hudební nástroj- tenor saxofon do letadla. Začalo to ve středu, kdy jsem napsal email do call centra ČSA. Včera mi přišla do schránky odpověď, která v podstatě nic neobsahovala. Pouze informaci o tom, že mi s tím neporadí a že jediným řešením bude zavolat na pokladnu letiště Ruzyně. A tak jsem zvedl telefon a vytočil uvedené číslo. Na druhém konci drátu si ovšem s problémem taktéž nevěděli rady. Po různých přepojeních na rozličné letištní oddělení jsem se znovu bez výsledku dostal k pokladně, která už toho asi se mnou měla dost a přepojila mě úplně na začátek- do call centra Českých Aerolinií. Tam mi nejdřív někdo oznámil, že by to teoreticky šlo, ale nelze garantovat, že si budu moct vzít saxofon na palubu.

Po neúspěšném přepojení na zase úplně jiné oddělení jsem se ocitl znovu v call centru, telefon protentokrát zvedl jiný zaměstnanec. Byla to paní, z jejíž vysvětlení bylo jasné, že dle předpisů se na palubu do letadla hudební nástroj mých rozměrů nevejde. Součet všech tří rozměrů příručního zavazadla nesmí překročit 115 cm a váhu 5 kg. Saxofon s mírami 130 cm a asi 7 kg tedy nepřicházel v úvahu. Možnostmi bylo tedy přepravit nástroj buď vedle sebe na sedadle (za cenu další letenky) a nebo ho vložit do zavazadlového prostoru s nálepkou „Křehké“ a modlit se, že bude padat pouze z jednoho metru místo dvou, jako obyčejné kufry.

Pro mě v úvahu připadala pouze druhá varianta, jelikož zpáteční letenku za 30 tisíc bych asi neskousnul. Hudebním začátečníkům proto radím vybrat si svůj nástroj co nejmenší, vyjde to o mnoho levněji i v budoucnosti.

Hned po oddychnutí ale nastal další problém, jelikož saxofon se do mého kufru spolu s obalem nevejde. Převést ho bez obalu by byl risk jeho klapek a čudlíků a navíc bych po Americe nemohl nástroj nikam brát. Bez obalu to nepřichází v úvahu, jedná se přeci jen o křehkou a ne úplně levnou záležitost. Koupit nový kufr by byla také zbytečnost.
Dnes jsem si tedy zavolal do prodejny s hudebními nástroji Kliment v centru Prahy. Zaměstnankyně mi oznámila, že na skladě v prodejně něco mají. Změřil jsem si tedy velikost kufru a jel jsem do obchodu. Předložen mi byl pouze jeden model, zlevněný kvůli centimetrovému prachovému povrchu a poslednímu kusu na skladě o trojnásobek (stál přes 600 Kč). Ale něco podobného jsem sháněl, takže jsem to bral spolu se dvěma Rico 2M plátky. Když tu nebudu rozmazávat problém s placením, kdy jsem si doma omylem vzal kreditní kartu místo vlastní a musel jsem se vracet domů pro zapomenutý PIN, již bych mohl celý článek shrnout.
Vzít si větší hudební nástroj do letadla není takovou srandou, jak jsem si představoval. Nakonec, s jistou deformací kufru, jsem do mého zavazadla vložil celý saxofon v obalu, což mi zaručí bezpečnější přepravu.

Mezi tímto dobrodružstvím jsem si ještě byl vyzvednou informační balíček ze Student Agency, který obsahoval propagační materiály, příručku o USA a New Yorku, kapesní učebnici angličtiny, blok a tužku, kapsičku s firemním logem a informace o setkání na letišti a mojí zpáteční letence.

Letu zdar!