V Americe, Výlety po USA

Jak mohou být hostitelské rodiny rozdílné?

Poslední dobou si stále více uvědomuji, jak mohou být hostitelské rodiny a lokality pobytu rozdílné. Strašně moc záleží, kde bydlíte, v jakém státě, městě, lokalitě. Každý kousek je jiný a Spojené státy jsou obrovské, plné protikladů. Ze začátku jsem si moc přál dostat se na Aljašku. Nakonec jsem se ale rychle spokojil s Kalifornií.

Nápad na tento článek vznikl, když jsme se byli s rodinou podívat na farmě kamarádů. Bylo to asi půl hodiny cesty a já jsem vlastně poprvé viděl, jak vypadá pravý americký venkov. Jeli jsme se podívat na hříbě, které se před třemi dny narodilo. U vchodu nás přivítal Steve, který o farmu. Několik hodin nám nadšeně ukazoval všechny zvířata, které na farmě má. Kromě asi 15 koní vlastní 20 koček, několik psů, slepice, ryby v rybníku a další spoustu zvířat, které si už ani nepamatuji.

Kromě příjemného odpoledne jsem se však trochu porozhlédnul po krajině kolem a zjistil jsem, že náš venkov vypadá úplně jinak. Především je tu v Kalifornii okolo Sacramenta plocho, žádný pahorek ani kopeček. Stromy tu jsou, ale nikde nenajdeme les či něco, co ho připomíná.

Než jsem změnil rodinu za tu nynější, žil jsem ve stejné lokalitě, ve skoro stejném domě (jsou tu rodinné domky postavené jeden vedle druhého), s podobně starými rodiči. Ale jejich přístup k životu a ostatním lidem byl úplně jiný. Hodně se toho při změně rodiny změnilo a já jsem za většinu rád.

Takže pokud si můžete vybrat lokalitu, lze uvažovat třeba o tom, zda budete mít teplo či zimu, sníh či suchou poušť. Ale mnohem důležitější věc jsou lidé, s nimiž budete žít. Ať už to jsou kamarádi či hostitelská rodina. A ty si, pokud jedete s agenturou, vybrat moc dobře nemůžete.

Američani jsou ale většinou příjemný národ, který je na exchange studenty zvyklý. Není to jako v Čechách, kde jsem ještě o výměnném studentovi na střední škole nikdy neslyšel (vím, že to je kvůli jazykové bariéře, nicméně to nemění nic na tom, že k nám na střední školy mnoho cizinců nezavítá, což je škoda).

Takže se doporučuji připravit na všechny možné situace. I když máte čas před odjezdem trochu rodinu poznat skrz email či fotografie, realita může být jiná. Taky jsem si myslel, že moje první rodina z emailů a fotek vypadá skvěle. Po pár týdnech jsem ale zjistil, že jsou pořád rozčílení, nemají rádi svojí práci a vlastně mě doma moc ani nechtějí. Byl pro ně problém udělat pro mě téměř cokoliv.

Většinou se ale do programu přihlásí rodiny, kteří již nějakou zkušenost se zahraničními studenty měly. To je pak jeden z nejlepších ukazatelů, jaká rodina doopravdy je. Pokud přežili alespoň jeden rok s výměnným studentem v historii a neodradilo je to, ba naopak chtějí dalšího, je to dobrá zpráva.

Takže pro všechny, kteří se na pobyt chystají, držím palce a pro ty, jež to už mají za sebou doufám, že jejich rodiny byly prima tak, jako ta moje nynější.

Všechny fotky si můžete prohlédnout v mém fotoalbu.