Papírování, Pobyt v zahraničí, Před odletem, Střední škola, V Americe

Jak jsem jel do USA a moje zážitky

Zdravím všechny exchange studenty- Bývalý, stávající i budoucí.. Jak tady čtu všechny ty články, tak jsem se rozhodl, že napíši i pár řádků o tom, jak to u mě všechno začalo a probíhá. Začnu od začátku. Nápad přišel z ničeho nic někdy v prosinci minulého roku, tj. 2007. Musel jsem se rozhodnout velmi rychle, protože jsem chtěl za každou cenu na jih, kde je teplo i přes zimu. Agenturu jsem si ani nevybíral, chtěl jsem nějakou silnou a zaběhlou, takže jsem okamžitě šel do Student Agency, která zprostředkovává přes CIEE a ještě jednu, jejíž jméno si bohužel nepamatuji.

Já si vybral CIEE z prostého důvodu. Ceny se velmi neliší a CIEE má školení v New Yorku, když odevzdáte přihlášku do 15.ledna, tak si můžete zvolit lokalitu. Konkrétně jsem to celé řešil s p. Hartmanovou. Nemůžu si stěžovat vůbec na nic. I druhá slečna je velmi ochotná a udělá pro Vás maximum. Na první schůzce mi dala stoh papírů. Byly to pravidla programu a přihláška, v angličtině samozřejmě. Naštěstí mi ale dala český překlad. Což je velmi dobré jak pro Vás, tak i pro doktora. Přihláška má kolem 20 stránek, ze které se dozví v podstatě vše.22.prosince jsem složil zkoušku, která mě přišla spíš těžší než lehčí:) a pak následovalo vyplňování papírů, běhání po doktorech a podobně. Přesně 15. ledna jsem odevzdal přihlášku a zaplatil zálohu 35 000,-.Jako region jsem si vybral Jihovýchod. Doufal jsem v Texas, nebo Floridu..:)Od té doby jsem byl trochu ve stresu, protože nastalo jen čekání na rodinu a odpovídání na otázky všech, kam a kdy jedu. Jak jim můžu odpovědět, když nevím??:) V půlce května jsem se dozvěděl rodinu a místo. Charleston ve státě Arkansas. Skvěle. Nejsevernější místo, který jsem mohl dostat. Od té doby jsem byl v klidu asi jen týden. 

Rodina mi totiž ani jednou neodpověděla na mail. To mě trochu znervózňovalo. Na poslední předodletové schůzce kolem 22. června jsem se dozvěděl, že letím hned první termín, 29. července. Mamka z toho byla trochu nesvá, že odletím už tak brzy, ale já byl vážně vzrušený. chtěl jsem odjet co nejdřív. Asi dva týdny před odletem mi volala slečna ze SA a řekla mi, že letím už 28., což bylo o den dřív, z důvodu zrušení letu. Až do neděle, 27. července jsem byl naprosto v pohodě, ale v neděli ráno, kdy jsem si uvědomil, že je to můj poslední den s rodinu v ČR, tak mě popadla příšerná nálada. Občas se za mnou stavil ještě nějaký kamarád atd. V 9 hodin ráno jsme měli sraz na letišti, kde jsme se postupně seznamovali s ostatními. Všichni jsme samozřejmě byli otevření a rádi si popovídali a sdělili pocity. S rodičema jsem se rozloučil nejrychleji jak jen to šlo.

Let proběhl naprosto v pohodě, podívali jsme se na dva filmy, dali nám dvě jídla a už jsme se dívali na Manhattan. Uteklo to opravdu rychle. Školní v NY je opravdu skvělá věc, kterou jsem si naplno užil. Ale ještě mi nedošlo, že jsem vlastně tak daleko z Česka. ten pravej šok se dostavil o tři dny později, 31. července 2008, 17:30, kdy jsem přistál na letišti ve Fort Smith. To jsem si poprvé uvědomil, že jsem vlastně úplně sám od teď a že je vše jen na mě. No nebudu to prodlužovat, první dva týdny byly fakt těžký. Nikomu jsem nerozuměl, neměl jsem kontakt s rodinou, protože jsem neměl signál na telefonu a rodina neměla internet doma. Měl jsem 3 týdny před začátkem školy. Lidi jsou tady hodně přátelští, takže jsem si udělal hodně kamarádů už před začátkem školy.

První školní den se potom ještě počet kamarádů zvýšil, takže si nemůžu na nic stěžovat. Nyní jsem tady bez 10 dní 3 měsíce, jsem senior, na konci roku mě čeká Graduation, za dva týdny první zápas v basketu. V únoru jedu s kamarádama do Colorada na lyže, takže se na to hrozně těším.

Hodně jsem tady popsal pocity před odletem, takže se někdy zase rozepíšu konkrétněji o různých akcích jako Homecoming, Football Game apod., pokud bude mít článek úspěch. Jakýkoliv otázky pište do komentářů a v dalším článku se na ně pokusím odpovědět.

Užívejte a BOJUJTE!!