Sport, Střední škola, V Americe

Homecoming a minulý týden ve škole

Tento týden jsem měl celkem nabitý, byl totiž Homecoming – slavnosti vítání zpět ve škole. Na každý den bylo zadané oblečení, které máme nosit. Moc lidí to nedodržovalo, ale přece jen to byla zábava. V pondělí byl Tacky Day, ale dodrželo to opravdu jen pár lidí. V úterý už to bylo lepší – Formal Wear si vzalo hodně lidí, včetně mě. Do školy jsem šel v saku a kravatě :-). Ve středu zase slabší den – Dress Like A Movie Villain. Naprostá většina lidí to ignorovala :-). Ve čtvrtek Twin Day – s jedním kamarádem jsme se oblékli do stejných fotbalových dresů. A v pátek byl Oakland Takes Over – speciální trička vyrobené pro Homecoming 08. Také jsem si jedno koupil. V pátek večer byl slavností zápas amerického fotbalu, kterým to tu žije. Není to tak nudná hra, jak jsem si myslel. Náš školní tým vyhrál i čtvrtý zápas sezony, takže jsme na čele tabulky. To ale byl celý Homecoming, žádný Homecoming dance se nekonal, na naší škole se prý nic takového nekoná, nikdo neví proč.

Škola tady má opravdu dobrý systém, ale úroveň znalostí je špatná. Kdyby se tak dala zkombinovat naše úroveň s americkým systémem, do školy bych opravdu chodil rád. Vyučování má každý učitel připravené, motivují nás sladkostmi, ukazují materiály na projektoru, rozdávají dokumenty a poznámky k učivu, prokládají látku vtipnými povídkami a příhodami. Dobrá věc je, že po testu nám rozdají odpovědi zpět, a když špatné odpovědi opravíme vyčerpávajícím způsobem, přidají nám ke známce další body, protože, jak sami říkají, chtějí nás látku naučit. Jinak ten bodový systém známkování, to je super věc. Každý test nebo kvíz má svou hodnotu. Například – kvíz byl za 20 bodů, dosáhl jsem 18. Domácí úkol byl za 50, dosáhl jsem 47. Velký test byl za 100 bodů, dosáhl jsem 96. Z celkových 170 nabízených bodů jsem získal 161 – 161:170 = 0.947, výsledná známka 95%, pohodové A. Žádné dohadování, žádné spekulace o známce, všechno je pevně dané. Opisujete? Z testu máte 0 bodů. Mimochodem, tady nikdo neopisuje, stejně tak nikdo nechce, aby bylo opisováno z jeho testu. Každý sám za sebe, jen on a jeho hlava. Vědí, že tohle je fér a tohle ukazuje každého znalosti. To je něco co bychom se měli naučit, stejně tak jako celý školní systém – s vyjímkou úrovně znalostí. Středoškolský absolvent by opravdu měl vědět víc než většina amerických absolventů. Škola mi opravdu vyhovuje, až na to, že se občas nudím, protože jsme tuto látku brali před dvěma roky. Jsou ale i předměty, kde se nenudím kvůli látce – o americké historii toho pochopitelně vím méně než Američani. Hodně tady kladou důraz na to, aby každý látku pochopil – stejné příklady děláme mnohokrát, jen s jinými čísly.

Přihlásil jsem se do školního plaveckého týmu. Plavání je jediný sport, který mohu s mojí zraněnou nohou provozovat. Mám totiž únavovou zlomeninu kůstky na levém chodidle. Naštěstí náš soused je jeden z nejlepších ortopedických chirurgů v celém Tennessee, takže se o mně stará on. Zašli jsme do nemocnice na rentgen (nemocnice vypadá spíš jako hotel, rentgen se zobrazuje na plazmové obrazovce, něco neskutečného v porovnání s našemi nemocnicemi) a doktor zjistil, že musím přestat hrát fotbal na měsíc až dva a musím nosit speciální botu, která eliminuje tlak na zlomenou kost. Ale zpátky k tématu – minulý pátek jsem si tedy byl promluvit s trenérem plaveckého týmu, který řekl, že to není problém, a ať přijdu v pondělí na plavecký trénink. V pondělí, ve středu a ve čtvrtek je trénink ve vodě, ostatní dny chodí plavci běhat ven. Byl jsem tedy na tréninku jen třikrát. Nyní plavci trénují ve Sports.com, což je středisko s bazény, tělocvičnami a vekovními hřišti, školní bazén se totiž opravuje, měl by být připraven pro příští týden. V úterý jsem šel hrát vodní pólo, což je opravdu super hra. Je hrozně vyčerpávající udržet se 7 minut (hraje se na čtvrtiny po 7 minutách) nad vodou a při tom házet, chytat, strkat a tahat (to se nesmí, ale pod vodou to nikdo nevidí :-)). Je super, že na sporty jako plavání se chodí do školních týmů, po vyučování mnoho lidí zůstává ve škole, nikdo se nesnaží vypadnout ze školy co nejdřív. Některé sporty by ale měli zůstat tak jak jsou u nás – například velmi nadaný fotbalový hráč by neměl zahálet ve školním týmu, kde ostatní lidé nejsou ani zdaleka na jeho úrovni. Při jejich velikostech škol se ale tohle stává opravdu málokrát.

Bohužel nemám žádné fotky z minulého týdne, nějak jsem zapomněl fotit :-). Slovní komentář tedy musí stačit. Mějte se.