Tento týden jsem měl celkem nabitý, byl totiž Homecoming – slavnosti vítání zpět ve škole. Na každý den bylo zadané oblečení, které máme nosit. Moc lidí to nedodržovalo, ale přece jen to byla zábava. V pondělí byl Tacky Day, ale dodrželo to opravdu jen pár lidí. V úterý už to bylo lepší – Formal Wear si vzalo hodně lidí, včetně mě. Do školy jsem šel v saku a kravatě :-). Ve středu zase slabší den – Dress Like A Movie Villain. Naprostá většina lidí to ignorovala :-). Ve čtvrtek Twin Day – s jedním kamarádem jsme se oblékli do stejných fotbalových dresů. A v pátek byl Oakland Takes Over – speciální trička vyrobené pro Homecoming 08. Také jsem si jedno koupil. V pátek večer byl slavností zápas amerického fotbalu, kterým to tu žije. Není to tak nudná hra, jak jsem si myslel. Náš školní tým vyhrál i čtvrtý zápas sezony, takže jsme na čele tabulky. To ale byl celý Homecoming, žádný Homecoming dance se nekonal, na naší škole se prý nic takového nekoná, nikdo neví proč.
Škola tady má opravdu dobrý systém, ale úroveň znalostí je špatná. Kdyby se tak dala zkombinovat naše úroveň s americkým systémem, do školy bych opravdu chodil rád. Vyučování má každý učitel připravené, motivují nás sladkostmi, ukazují materiály na projektoru, rozdávají dokumenty a poznámky k učivu, prokládají látku vtipnými povídkami a příhodami. Dobrá věc je, že po testu nám rozdají odpovědi zpět, a když špatné odpovědi opravíme vyčerpávajícím způsobem, přidají nám ke známce další body, protože, jak sami říkají, chtějí nás látku naučit. Jinak ten bodový systém známkování, to je super věc. Každý test nebo kvíz má svou hodnotu. Například – kvíz byl za 20 bodů, dosáhl jsem 18. Domácí úkol byl za 50, dosáhl jsem 47. Velký test byl za 100 bodů, dosáhl jsem 96. Z celkových 170 nabízených bodů jsem získal 161 – 161:170 = 0.947, výsledná známka 95%, pohodové A. Žádné dohadování, žádné spekulace o známce, všechno je pevně dané. Opisujete? Z testu máte 0 bodů. Mimochodem, tady nikdo neopisuje, stejně tak nikdo nechce, aby bylo opisováno z jeho testu. Každý sám za sebe, jen on a jeho hlava. Vědí, že tohle je fér a tohle ukazuje každého znalosti. To je něco co bychom se měli naučit, stejně tak jako celý školní systém – s vyjímkou úrovně znalostí. Středoškolský absolvent by opravdu měl vědět víc než většina amerických absolventů. Škola mi opravdu vyhovuje, až na to, že se občas nudím, protože jsme tuto látku brali před dvěma roky. Jsou ale i předměty, kde se nenudím kvůli látce – o americké historii toho pochopitelně vím méně než Američani. Hodně tady kladou důraz na to, aby každý látku pochopil – stejné příklady děláme mnohokrát, jen s jinými čísly.
Přihlásil jsem se do školního plaveckého týmu. Plavání je jediný sport, který mohu s mojí zraněnou nohou provozovat. Mám totiž únavovou zlomeninu kůstky na levém chodidle. Naštěstí náš soused je jeden z nejlepších ortopedických chirurgů v celém Tennessee, takže se o mně stará on. Zašli jsme do nemocnice na rentgen (nemocnice vypadá spíš jako hotel, rentgen se zobrazuje na plazmové obrazovce, něco neskutečného v porovnání s našemi nemocnicemi) a doktor zjistil, že musím přestat hrát fotbal na měsíc až dva a musím nosit speciální botu, která eliminuje tlak na zlomenou kost. Ale zpátky k tématu – minulý pátek jsem si tedy byl promluvit s trenérem plaveckého týmu, který řekl, že to není problém, a ať přijdu v pondělí na plavecký trénink. V pondělí, ve středu a ve čtvrtek je trénink ve vodě, ostatní dny chodí plavci běhat ven. Byl jsem tedy na tréninku jen třikrát. Nyní plavci trénují ve Sports.com, což je středisko s bazény, tělocvičnami a vekovními hřišti, školní bazén se totiž opravuje, měl by být připraven pro příští týden. V úterý jsem šel hrát vodní pólo, což je opravdu super hra. Je hrozně vyčerpávající udržet se 7 minut (hraje se na čtvrtiny po 7 minutách) nad vodou a při tom házet, chytat, strkat a tahat (to se nesmí, ale pod vodou to nikdo nevidí :-)). Je super, že na sporty jako plavání se chodí do školních týmů, po vyučování mnoho lidí zůstává ve škole, nikdo se nesnaží vypadnout ze školy co nejdřív. Některé sporty by ale měli zůstat tak jak jsou u nás – například velmi nadaný fotbalový hráč by neměl zahálet ve školním týmu, kde ostatní lidé nejsou ani zdaleka na jeho úrovni. Při jejich velikostech škol se ale tohle stává opravdu málokrát.
Bohužel nemám žádné fotky z minulého týdne, nějak jsem zapomněl fotit :-). Slovní komentář tedy musí stačit. Mějte se.
22. 9. 2008 /
mozna jsem moc kriticka, ale takove nadseni z americke skoly rozhodne nemam…treba jeste zmenim nazor…ale treba v mem pripade ucit se v biologii o druzich mikroskopu ktery stejne nikdy do ruky nedostanu mi prijde naprosto scestny…
23. 9. 2008 /
ja mam zase tak malou skolu za posledni rocniky jsou spojene a je tu dohromady 16 studentu. kvuly poctu studentu je tu jenom fotbal a volejbal….
23. 9. 2008 /
ja som prave prezil uplne kruty zazitok na mojej skole v USA, neprajem nikomu nic podobne.
http://www.exchangeusa.sk/2008/09/peto-lockdown/
stalo sa uz niekomu nieco ako mne??
24. 9. 2008 /
Homecoming bez dancu? Sakra tak to pak pointa celyho homecomingu je v cudu, ne? Freshmeni museli ronit slzy 🙂
25. 9. 2008 /
Já vim, bez dancu to bylo o ničem…
26. 9. 2008 /
Lockdown jsem na high school zazil celkem 4x. Ten prvni byl kvuli nejake strelbe ve vedlejsi ulici skoly – byli to nejaci 2 chlapkove. Celkem nic se nestalo. Dalsi byl kvuli nakymu kokotovi, co se vyboural v kradenym aute kousek od nasi skoly a na uteku pred policii se snazil prelezt plot k nam do skoly (coz bylo neco nemozneho, protoze ten plot mel asi 3 metry, nebylo se tam za co chytnout a nahore to melo takove ostny).
Treti lockdown byl kvuli udajnym race riots (mexicans vs blacks). Nekdo proste zavolal den predem do skoly a vsechno jim oznamil, takze druhy den rano na nas ve skole cekalo dohromady asi 40 policajtu, kazdeho zkontrolovali pred vstupem do skoly, par lidi poslali domu a za cely den nedoslo az na jednu mensi bitku k nicemu. Posledni byla spise evakuace, kdyz nekdo nahlasil bombu na kampusu…
Jinak k tematu clanku:
Vodni polo je opravdu zahul a jeste tezsi nez udrzet se 7 minut nad vodou je udrzet se 4×7 minut nad vodou a dat alespon par golu :). Homecoming bez dance je trosku zvlastni a je to celkem skoda, studenti prijdou o zajimavy zazitek.
A jeste by me zajimalo, kolik jsi platil v te nemocnici, pripadne jestli to bylo zadarmo diky tve znamosti…?
27. 9. 2008 /
nj inac super clanok. a tiez by ma zaujimalo, ako si riesil toho doktora? uz si posielal blocky na CIEE?
27. 9. 2008 /
Takže, zrovna mi přišlo vyúčtování mé návštěvy doktora – 50 usd se platí přímo na místě jako Co-pay (to jsem díky mé známosti nemusel platit), dále musíte později doplatit za vše co jste využili – u mě rentgen (132 dolarů), pohovor s doktorem (156 dolarů)a speciální bota(22 dolarů). To máme celkem 310 dolarů – z toho 238 dolarů pokryla pojištovna – na mě zbylo 72 dolarů. Už vám taky přijdou směšné ty debaty okolo 30 korun za návštěvu doktora??? Na druhou stranu, ty služby jsou absolutně o něčem jiném…Mimochodem, dneska jsem byl v nemocnici znovu, další rentgen mé zlomené nohy, další měsíc bez fotbalu :-(((( a asi i dalších 70 dolarů :-((((
27. 9. 2008 /
Jo, doktori v US jsou mastny. Sice by vam tam utreli i zadek, ale stejne.. stoji to dost. Jak rika Mira – ti, co si stezujou na 30 korun, at se jdou bodnout. Komunisti jedni 🙂
28. 9. 2008 /
ale zase v americe jsou na to zvykli uz peknou radku let a taky si stezujou, nikomu bych nenadavala do komunistu
jinak ja sem mela s nemocnici podobny zazitek – navsteva doktorky $110, krevni testy $578. nastesti to vsechno pokryla pojistovna