Loni touto dobou jsem na poslední chvíli přihodila na svůj seznam škol Grinnell College. Ne, že by mě lákala kukuřičná pole v Iowě, ale jen tak pro jistotu, kdybych se náhodou nedostala na Oberlin, Macalester, Colby, ani dalších tucet škol na mém seznamu. Když mi pak na konci března začaly chodit samé „rejection“ dopisy, byla jsem vděčná za milý telefonát z Grinnellu a štědré stipendium, které jasně říkalo: My tě chceme! A ačkoli ženská Smith College mě chtěla ještě více, nakonec převážila kukuřičná pole a spousta fousatých chlapců v nich.
A tak studuji na Grinnellu a jsem šťastná jako blecha. Ano, je to prdel světa a o mrakodrapy tam člověk nezavadí, ale právě ta izolovanost z nás dělá úžasně přátelskou komunitu. Přes týden vedle sebe sedíme do noci u počítačů a vzájemně se podporujeme, když nám nápady na esej ne a ne vlézt do hlavy. O víkendech jsme opět všichni spolu a kolektivně ze sebe shazujeme stres koukáním na filmy, chozením na koncerty, pitím nechutného amerického piva a děláním všemožných kravin či prasáren.
Ty prasárny se ale nesmí dělat příliš očividně, nebo o nich ví do pěti minut celá škola. Na Grinnellu se drby šíří rychlostí blesku a žádný trapas se neutají. Také není výhodné si někoho znepřátelit, protože se s ním pak budete denodenně potkávat v jídelně, na hodinách, v práci, na kalbách i na záchodě.
To, že na každém rohu potkávám známé tváře, má ale více výhod než nevýhod. Mám špatný den? Stačí se jít na chvíli promenádovat po kampusu a je jisté, že brzy potkám nějakého kamaráda, co mě přátelsky obejme a zeptá se, co se děje. Nedávno jsem si zvrkla kotník na schodech. Stačilo chvilku řvát a přiběhly dvě kamarádky, které mě dotáhly do zdravotního centra, přestože jim právě začínalo vyučování. Grinnell je pro mě velká rodina, která o mě neustále pečuje, ačkoli mě ještě ani pořádně nezná.
Co se ale dozvím o světě, když budu zavřená čtyři roky v kukuřici? Jako většina Liberal Arts Colleges, Grinnell se snaží každý rok přitáhnout co nejvíce studentů ze všech koutů světa. A tak po večerech usínám při zpěvu národních písní z Ghany, které se ozývají ze sprchy, vyměňuji si názory na panenství se spolubydlící z Číny, v jejíž provincii je to jeden z nejdůležitějších předpokladů pro manželství, a cvičím si španělštinu při obědech s kamarádkou z Hondurasu, která se zápalem vypráví o jejich puči a nových volbách. A protože nejlépe se obzory rozšiřují při cestování, Grinnell zahrnuje studenty nabídkami studia v zahraničí na všech kontinentech.
Svého rozhodnutí studovat na Grinnellu rozhodně nelituji. Ačkoli pole nikdy nebudou mít na krásnou českou krajinu a městečko Grinnell kulturními akcemi právě neoplývá, na kampusu se vždy děje tolik věcí, že často nevím, co dřív. Spousta lidí by se mohla v takové izolaci cítit nepříjemně, ale mě neustálý kontakt s různými typy studentů a blízká spolupráce s profesory naučily za poslední čtyři měsíce více, než kdybych seděla na přednáškách se stovkou dalších studentů a přicházela do styku jen s lidmi z jednoho oboru. Pokud byste rádi žili v příjemné, úzce spjaté komunitě, ještě je čas na svůj college list jednu z těchto “in the middle of nowhere” colleges přihodit. Kdyby vás zaujal právě Grinnell, zeptejte se na cokoli v komentářích, kontaktujte mě na radka.slamova<zavinac>gmail.com, nebo se podívejte na můj blog radkavpoli.estranky.cz.
4. 1. 2010 /
No jo, Grinnell. Spousta mych pratelu uz uz podala prihlasku a pak zvitezil “zdravy rozum” ze preci do takoveho zapadakova nepujdou. Coz ovsem nemeni nic na faktu, ze je to stale dobra skola. 🙂
4. 1. 2010 /
No já sem si tam přihlášku podal. Je sice pravda, že teda zapadákov to bude nehoráznej :-), ale asi stejnej jako většina měst v ČR.
4. 1. 2010 /
No, většina Liberal Arts Colleges je v pěkných zapadákovech (Williams, Colby, Oberlin, Hamilton…). Ať už jste uprostřed lesa v Massachusetts nebo uprostřed pole v Iowě, stejně většinu času zůstanete dobrovolně na kampusu, protože tam je co dělat a jsou tam vaši kamarádi.
15. 1. 2010 /
ahojda tenhle clanek me spadl do klina jak nakej poklad. Uz sem byla rok na stredni v Jersey a ted se nudim v Cechach na gymplu a premejslim co se zivotem…jedno je jisty a to, ze chci na vejsku…pak tak na 90% chci na zahranicni vejsku a resim zasadni problem..a to jsou penizky. Mas nakou radu jak se s tim vyporadat? Pripadne jak to resis ty..
Jeste se chci zeptat jakym stylem jsi vyhledavala ty vejsky a jestli jsi nezavadila o nejakou umeleckou?
15. 1. 2010 /
jeste jeden rychlej comment mas skvelej blog:)a predem dekuji za informace.
16. 1. 2010 /
Ahoj. S penezmi nemusi byt az takovy problem, kdyz se budes hlasit na skoly, ktere kazdorocne davaji zahranicnim studentum dobra stipendia. Zajdi si do Fulbrightovy komise v Praze a daji ti prehled nejstedrejsich skol, ktere si te budou moci dovolit.Ja sice ziju v USA dost skrome a pres tyden pracuji, ale kdybych nejezdila domu na Vanoce i na leto, tak se mam jak prase v zite.
V Anglii nabizeji studentum docela lidske studentske pujcky a ve Skotsku mas skolu jako obcan EU zadarmo.
Skoly jsem hledala tak, ze jsem si vzala seznam cca 150 colleges, ktere byly v predeslem roce nejstedrejsi k zahranicnim studentum, a pak jsem vyskrtla ty, na ktere jsem podle SATs (hlavne matematicka cast) evidentne nemela, prolezla stranky tech zbylych, psala studentum, bombardovala admissions, a hledala nezavisle nazory na internetu a na youtube. Bohuzel na umeni jsem trochu leva takze s tim ti neporadim 🙂
16. 1. 2010 /
diky moc 🙂 budu se inspirovat… preju ti hodne uspechu a stesti
16. 1. 2010 /
jeste detail…kdy se to vsechno odesila…?jsem ted ve tretaku takoze pohoda ale abych nezaspala
16. 1. 2010 /
proc ses rozhodla jit studovat do USA?
16. 1. 2010 /
Odesila se to vetsinou prvniho ledna, ale mela by ses uz ted zacit pripravovat na SATs, TOEFL, atd.
Do USA jsem se hlasila protoze jsem tam byla na rok na stredni internatni skole a byl to uzasny zazitek. Atmosfera na Liberal Arts Colleges se velmi podoba te na me internatni skole a mam moznost prozkoumavat vice predmetu, misto abych se hned zamerila na jeden. To se v Evrope moc nepodporuje, a je pochopitelne proc, ale me tento styl vzdelavani nejvice vyhovuje.
16. 1. 2010 /
Takze jestli dobre chapu ses prakticky celou dobu na koleji? Urcite si zacnu shanet informace a pracovat na tom vsem, ale trochu me brzdi fakt , ze co se tyce financi nechci uz zadat rodice, protoze mi umoznili rok na High school v New Jersey a vim ze to pro ne nebylo jednoduche.
Prala bych si vsak znovu zazit tu pratelskou atmosferu skoly a trochu jine zazitky nez sedet kazdy patek v hospode…
3. 2. 2010 /
Ahoj moc mě zaujala tati stránka a chtěla bych se zeptat na kolik peněz tě tohle všechno vyšlo?…. předem děkuji za odpověd!!
17. 2. 2010 /
Mimochodem to, že studenti jsou většinu času na campusu, zažívají i studenti na Harvardu. A to mají pod nosem celý Boston. Takže je hodně důležité, jak to “žije” přímo na škole.
18. 2. 2010 /
Pěknej článek Ráďo:-)
16. 3. 2010 /
Diky Vojtechu.
Terezo, prijimaci proces na 16 skol me vysel na cca 18 000 (vcetne vsech standardizovanych testu).
17. 3. 2010 /
Mě na 9 škol včetně testů přibližně 10 000
28. 3. 2010 /
Mě na 8 škol celkem asi 430 dolarů a s dalšími menšími náklady to vychází tak na 9 000 Kč. Ale kdybych čas strávený hledání na internetu apod. strávil místo toho na brigádě, tak by ten celkový rozdíl byl snad dvojnásobný. 😀
14. 4. 2010 /
Ahoj, nemáte někdo zkušenost, či nevíte, jestli se dá dostat na školu do Ameriky, kde se učí i zpěv a hudba, příp.fotka, nebo malování? Díky moc:-)
21. 4. 2010 /
víte někdo něco blíž o studiu na Berklee a o stipendiích na něj?
26. 5. 2011 /
Berklee je vyborna umelecka skola. Bohuzel nedava moc dobra stipendia pro zahranicni studenty, ale pokud ho predem dostanes od Nadace Zdenka Bakaly nebo napr. od nadace Educa, tak by to mohlo vyjit.
2. 6. 2011 /
Ahoj ja som bol na strednej v USA rok mam aj maturitu aj ACT spraveny a chcel by som strasne ist na vysku tiez tam len problem je v peniazoch 🙁 kolko to teba vychadza rocne ak sa smiem spytat? ja hravam aj basketbal aj tam som hral ale neviem ci som dost dobry na stipko za basket :/
27. 6. 2011 /
Ahoj Petre,
Kazdeho to stoji jinak. Pokud jsi vyhral nejake souteze v basketu, mas sanci na vyssi stipendium, nez pokud bys nemel zadne mimoskolni zajmy. Pokud se budes hlasit na need sensitive skolu, jako je Grinnell, a budes prijat, bude te to stat zhruba tolik, kolik si tvi rodice budou moci dovolit. Nechce se mi tu zdelovat prilis financnich informaci, ale napis mi na email a poslu ti vice detailu.
radka.slamova(zavinac)gmail.com