Střední škola, V Americe

“Every 15 minutes” na High School

V tomto článku opravdu nebudu popisovat každou čtvrt hodinu v mé škole. To by byla trochu nuda. Názvem “Every 15 minutes” je označovaná tradiční akce, kterou nechávají místní školy jednou za čas předvést profesionály svým žákům. Jméno vychází z dnes již starých statistik (aktuální data mluví o 22 minutách). Motto akce zní: “Každých 15 minut zemře ve Spojených státech někdo v automobilové havárii, která byla zapříčiněna vlivem alkoholu či drog“. Organizace, která tuto akci pořádá se snaží upozornit na nebezpečí a varovat teenagery na středních školách všude po USA.

Všechno to začalo podivnými zvuky ve školním rozhlase. Myslel jsem, že se jim tam něco rozbilo a hrál jsem si v klidu dál na saxofon. Každých patnáct minut se ale nelibý zvuk opakoval, což mi přišlo podivné. Při druhé hodině jsem blíže pochopil, o co jde. Ten zvuk byl totiž tlukot srdce, který po chvíli přestal a slyšet byl jenom ten nepříjemný tón, o který můžeme zavadit ve filmech (a i v realitě) v nemocnicích, když pacient přestane dýchat a zemře.

Tento efektní začátek následoval reálnou demonstrací záchrany teenagerů (vybraných žáků školy) profesionálním týmem. Celá škola se shromáždila u dvou nabouraných aut. V autech byly vidět tři zkrvavení teenageři, jeden hlavou rozbil přední sklo. Jeden řidič nehodu přežil bez zranění a volá 911. Přijíždějí hasiči, postupně se přidává záchranka. Všechno je úplně reálné, zranění a krev je k nepoznání (později je vidět na videu). Hasiči postupně rozřezávají auto, aby se dostali ke zraněným, jedna holka srážku nepřežila. Po půl hodině přilétá vrtulník– jednoho kluka tam v něm odvážejí. Nejvíce mě zaujalo, že při první pomoci opravdu použili úplně všechno jako v reálu. V reproduktorech je možno slyšet konverzaci hasičů s ústřednou. Ke konci pak přijela pohřební služba, mrtvé tělo zabalili do igelitového pytle a odvezli. Nakonec policie všechno sepsala, udělala test alkoholu v krvi a zatkla nezraněného řidiče za řízení pod vlivem alkoholu a usmrcení nejméně jedné osoby (okolo 15 let vězení). Celou akci natáčelo několik kameramanů. (ukázkové fotky zde)

Tak první den jsem ještě netušil, že to celé nekončí a to nejlepší bude nakonec. Nejednalo se totiž pouze o prezentaci ve škole. Rodiny vybraných žáků si zažili mnohem více, zranění opravdu jeli do nemocnice a probíhala záchrana života i tam. A podnapilý řidič opravdu strávil noc ve vězení.

Nedokáži si představit, že by se můj syn či dcera jednoho dne nevrátili domů a místo toho by mi do pošty přišlo úmrtní oznámení nebo bych jel do nemocnice.

Další den přišlo vyvrcholení. V tělocvičně to začalo pohřbem. Všichni účinkující v akci “Every 15 minutes” (Každých 15 minut) přišli v černém a pokládali růže na rakev, v níž byla mrtvá dívka, která automobilovou nehodu nepřežila. Za noc tým kameramanů stihnul sestříhat skvělé video (a přidali výbornou hudbu, demo ukázka zde), které vyobrazovalo celou akci a hlavně tu část, kterou většina neměla možnost shlédnout- nemocnici a policejní stanici. Režisér schválně vypíchnul úvodní radosti ze středoškolského života a pak už jenom krev a záchranu životů.

Už tohle bylo hodně smutné. Pak ale začala pro mě ta nejstrašnější část. Úvodní chvilka poezie (opravdu jsem hltal každé slovo) vyprávěla o tom, jak kluk oslavoval na párty nepil alkohol jako jeho kamarádi a pak byl při srážce sražen opilým kamarádem, který narozdíl od vypravěče nehodu přežil. Báseň byla pojata jako dopis matce zemřelého.

Povídali nejdřív studenti, kteří byli v rámci akce mrtví, potom jejich rodiče. Přidal se i jeden skutečný příběh dívky, která takto ztratila svého přítele. Zabil ho jeho nejlepší kamarád při autonehodě. Soud ho ale zprostil viny a místo toho musí žít pouze v Kalifornii a jezdit po školách a vyprávět svůj příběh po mnoho let. To bych teda dělat opravdu nechtěl.

Musím říct, že jsem nebrečel už nepamatuju. Ale tohle mě hodně zasáhlo (což byl pravděpodobně i cíl celé akce).

Už dlouho jsem neviděl lépe připravenou akci, která měla tak obrovský účinek. Myslím, že i kdyby zachránila jednoho člověka, stálo za to utratit za ty dva dny $200000- cena prezentované akce.

Až v tuto chvíli jsem pochopil, že není podobná věc realizovatelná v ČR na státních školách. Ty šetří na všem, akci podobných rozměrů nejsou podle mého názoru schopni zaplatit. Osobně s věkem 16 let pro řízení auta nesouhlasím, ale asi všichni, co v USA studují či studovali mi mohou potvrdit, že tady téměř každý auto má a riziko nehody je díky nezkušeným a mladým řidičům větší než v České republice.

Tak jsem si konečně z té mojí, jinak dost nudné, školy něco odnesl. Třeba si z toho alespoň někdo něco odnese. Nechci jít totiž zakopávat moje kamarády (a ani ty nekamarády) do země a poslouchat pohřební písně. Napsal jsem to jako zajímavost, která se děla na naší High School v Kalifornii. Takže řiďte se heslem Drink OR Drive, nikoliv Drink AND Drive.