V tomto článku opravdu nebudu popisovat každou čtvrt hodinu v mé škole. To by byla trochu nuda. Názvem “Every 15 minutes” je označovaná tradiční akce, kterou nechávají místní školy jednou za čas předvést profesionály svým žákům. Jméno vychází z dnes již starých statistik (aktuální data mluví o 22 minutách). Motto akce zní: “Každých 15 minut zemře ve Spojených státech někdo v automobilové havárii, která byla zapříčiněna vlivem alkoholu či drog“. Organizace, která tuto akci pořádá se snaží upozornit na nebezpečí a varovat teenagery na středních školách všude po USA.
Všechno to začalo podivnými zvuky ve školním rozhlase. Myslel jsem, že se jim tam něco rozbilo a hrál jsem si v klidu dál na saxofon. Každých patnáct minut se ale nelibý zvuk opakoval, což mi přišlo podivné. Při druhé hodině jsem blíže pochopil, o co jde. Ten zvuk byl totiž tlukot srdce, který po chvíli přestal a slyšet byl jenom ten nepříjemný tón, o který můžeme zavadit ve filmech (a i v realitě) v nemocnicích, když pacient přestane dýchat a zemře.
Tento efektní začátek následoval reálnou demonstrací záchrany teenagerů (vybraných žáků školy) profesionálním týmem. Celá škola se shromáždila u dvou nabouraných aut. V autech byly vidět tři zkrvavení teenageři, jeden hlavou rozbil přední sklo. Jeden řidič nehodu přežil bez zranění a volá 911. Přijíždějí hasiči, postupně se přidává záchranka. Všechno je úplně reálné, zranění a krev je k nepoznání (později je vidět na videu). Hasiči postupně rozřezávají auto, aby se dostali ke zraněným, jedna holka srážku nepřežila. Po půl hodině přilétá vrtulník– jednoho kluka tam v něm odvážejí. Nejvíce mě zaujalo, že při první pomoci opravdu použili úplně všechno jako v reálu. V reproduktorech je možno slyšet konverzaci hasičů s ústřednou. Ke konci pak přijela pohřební služba, mrtvé tělo zabalili do igelitového pytle a odvezli. Nakonec policie všechno sepsala, udělala test alkoholu v krvi a zatkla nezraněného řidiče za řízení pod vlivem alkoholu a usmrcení nejméně jedné osoby (okolo 15 let vězení). Celou akci natáčelo několik kameramanů. (ukázkové fotky zde)
Tak první den jsem ještě netušil, že to celé nekončí a to nejlepší bude nakonec. Nejednalo se totiž pouze o prezentaci ve škole. Rodiny vybraných žáků si zažili mnohem více, zranění opravdu jeli do nemocnice a probíhala záchrana života i tam. A podnapilý řidič opravdu strávil noc ve vězení.
Nedokáži si představit, že by se můj syn či dcera jednoho dne nevrátili domů a místo toho by mi do pošty přišlo úmrtní oznámení nebo bych jel do nemocnice.
Další den přišlo vyvrcholení. V tělocvičně to začalo pohřbem. Všichni účinkující v akci “Every 15 minutes” (Každých 15 minut) přišli v černém a pokládali růže na rakev, v níž byla mrtvá dívka, která automobilovou nehodu nepřežila. Za noc tým kameramanů stihnul sestříhat skvělé video (a přidali výbornou hudbu, demo ukázka zde), které vyobrazovalo celou akci a hlavně tu část, kterou většina neměla možnost shlédnout- nemocnici a policejní stanici. Režisér schválně vypíchnul úvodní radosti ze středoškolského života a pak už jenom krev a záchranu životů.
Už tohle bylo hodně smutné. Pak ale začala pro mě ta nejstrašnější část. Úvodní chvilka poezie (opravdu jsem hltal každé slovo) vyprávěla o tom, jak kluk oslavoval na párty nepil alkohol jako jeho kamarádi a pak byl při srážce sražen opilým kamarádem, který narozdíl od vypravěče nehodu přežil. Báseň byla pojata jako dopis matce zemřelého.
Povídali nejdřív studenti, kteří byli v rámci akce mrtví, potom jejich rodiče. Přidal se i jeden skutečný příběh dívky, která takto ztratila svého přítele. Zabil ho jeho nejlepší kamarád při autonehodě. Soud ho ale zprostil viny a místo toho musí žít pouze v Kalifornii a jezdit po školách a vyprávět svůj příběh po mnoho let. To bych teda dělat opravdu nechtěl.
Musím říct, že jsem nebrečel už nepamatuju. Ale tohle mě hodně zasáhlo (což byl pravděpodobně i cíl celé akce).
Už dlouho jsem neviděl lépe připravenou akci, která měla tak obrovský účinek. Myslím, že i kdyby zachránila jednoho člověka, stálo za to utratit za ty dva dny $200000- cena prezentované akce.
Až v tuto chvíli jsem pochopil, že není podobná věc realizovatelná v ČR na státních školách. Ty šetří na všem, akci podobných rozměrů nejsou podle mého názoru schopni zaplatit. Osobně s věkem 16 let pro řízení auta nesouhlasím, ale asi všichni, co v USA studují či studovali mi mohou potvrdit, že tady téměř každý auto má a riziko nehody je díky nezkušeným a mladým řidičům větší než v České republice.
Tak jsem si konečně z té mojí, jinak dost nudné, školy něco odnesl. Třeba si z toho alespoň někdo něco odnese. Nechci jít totiž zakopávat moje kamarády (a ani ty nekamarády) do země a poslouchat pohřební písně. Napsal jsem to jako zajímavost, která se děla na naší High School v Kalifornii. Takže řiďte se heslem Drink OR Drive, nikoliv Drink AND Drive.
8. 4. 2008 /
Super článek, to to opravdu stálo dvě sta tisíc dolarů???!!!
8. 4. 2008 /
Taky se přidávám, strašně zajímavý článek. Děkuju za jeho zveřejnění. A ta částka mi přijde fakt šílená, jen tak automaticky jsem si to převedla v hlavě na koruny a šok.
8. 4. 2008 /
Jo, u nás to dělali také. Bylo to docela kruté, byl tam i pohřební vůz a rakev. Někteří pitomci se sice smáli, ale bylo to tak realistické, až nechutné. Jako být součástí akčního filmu. Jen nevím, jestli to americké teenagery skutečně odradí od alkoholu a drog a řízení v podnapilosti nebo jestli to jsou jen vyhozené peníze za efektivní show…
8. 4. 2008 /
Peknej clanek, u nas na skole dosud neco takoveho nebylo. Netreba nic dodavat, jen bych si dovolil oponovat vyroku, ze riziko nehody je v USA nizsi nez v CR protoze ridicak od 16. U me v Missouri jsou rychlosti limity vseobecne nizky a vetsina lidi je opravdu respektuje, zatimco v cechach staci par minut na dalnici a uz narazis na “kreteny” co te predjizdej 180+. Dle meho nazoru v CR umira denne na silnicich mnohem vice lidi nez v MO.
8. 4. 2008 /
Take musim pochvalit ten clanek. U nas na skole nic takoveho jeste nebylo a neocekavam ze by bylo, ale asi by to bylo zajimavy. Ty castce verim. Jestli to bylo fakt jak v realu a jelo se i do nemocnice a tak, tak se vubec nedivim. Nevim jestli bych souhlasil s vyrokem, ze to tu je vic nebezpecny na silnicich kvul mladym nezkousenym ridicum. V cechach jsou zacinajici ridici o dva roky starsi, ale to vzdycky neznamena, ze jsou ruzumnejsi a ze zacatku jsou nezkuseny taky. Uz jsem se tady mnohokrat setkal, ze se kluci s autama predvadeli a jezdili, s prominutim, jak prasata, ale rekl bych, ze v cechach to nebude jiny. Take musim souhlasit s Tomasem, tady kdyz je nakej rychlostni limit nebo nebo naky pravidlo na silnici, tak se to dodrzuje a ne jako v cechach, kde se jezdi rychlosni limit krat deset a nikomu to nevadi. Taky, co jsem zatim videl, je tu uplne normalni, ze kdyz nekdo sedne do auta, tak se automaticky pripouta bez ohledu jestli ridi, sedi vpredu nebo vzadu, nebo jestli se jede dlouze nebo jen kratce. Vic se tady proste dodrzuji pravidla…
9. 4. 2008 /
No, s tim dodrzovanim rychlosti bych si dovolila polemizovat. Zvlaste u ridicich teenageru mam tedy zkusenost, ze limit zdvojnasobi a pak se podle nej ridi. Ale na druhou stranu je tu docela dost policejnich aut podel silnice, ktere chytaji takove lidi, co speeduji {rychle jizde se rika speeding}, takze je treba si davat bacha. Rekla bych, ze se tu jezdi stejne jako v Cechach, ale protoze tu jezdi mnohem vic lidi a ridi se uz od 16ti, je mnohem vice prilezitosti zaplest se do bouracky. Bez auta se tu totiz prakticky neda zit, aspon tady na jihu, kde je vsechno tak rozlehle…
10. 4. 2008 /
http://mobile.latimes.com/detail.jsp?key=153570&rc=top&full=1
Tohle utery zrovna jeden student z Malibu zemrel. Dalsi 4 jsou zraneni. V aute se nasla prazdna lahev Jagermeistera a medical marihuana….
Ja na rizeni od 16 (respektive od 15 s rodici) nevidim nic spatneho. Navic pokud tady nekdo bydli v nejake lepsi ctvrti nebo bohatsim meste, tak tam vetsinou neco jako hromadna doprava neexistuje (jen by do mesta pritahla zlodeje a socialy), takze auto se stava nutnosti. A Kalifornie je v poctu dopravnich nehod s mladymi lidmi a alkoholem jeden z prvnich statu v USA.
Presto vsechno si myslim, ze jezdeni autem je v USA podstatne bezpecnejsi – kdyby se v cechach muselo jezdit autem tolik jako tady, tak uz je pulka obyvatel mrtva nebo na voziku.
11. 4. 2008 /
zazila jsme tu neco podobneho, napisu o tom, ay budu mit trochu vic casu
11. 4. 2008 /
Mozna to je jinde jiny, ale s temi rychlostnimi limity to tu fakt vidim jak jsem napsal. Urcite budou vyjimky, ale staci mi kdyz jedeme tad po dalnici. Kazdej si maximalne tech svych povolenych 75mph, auta se predjizdi, ale jen pomalu, protoze nikdo nejede nijak vyrazne rychleji, jako tomu bejva u nas, kde clovek jede 140 a casto je skoro nejpomalejsi…
26. 10. 2008 /
cau tendle clanek me fakt zaujal…muj koment se sice pripojuje az po mozna vic jak pul roce jeho zverejneni protoze tady na tech strankach to maj trosku nedomysleny a jsou videt hlavne aktualni clanky a ne vsechny…
musela to bejt asi silena podivana… doufam ze nase skola na to nema…