Střední škola, Vysoká škola

Kde studovat ve Spojených státech? Východní versus západní pobřeží!

Lokace, lokace, lokace. To není jen mantra realitních makléřů, ale asi každého, kdo se chystá studovat na střední nebo univerzitě mimo rodnou hroudu. Nebudeme si tu přeci namlouvat, že ti při výběru školy jde jen o to, jak kvalitní výuku může daná instituce zaručit, ale i o to, jak se ti na daném místě bude žít, jak se ti tam bude líbit a co všechno budeš mít na dosah. Přeci nebudeš studovat několik měsíců nebo let na místě, které není jednoduše boží, že jo?

Při studiu ve Spojených státech tomu není jinak. Krom toho, že se ti tady dostane prestižního vzdělání, o kterém může většina českých středoškoláků jen snít, máš možnost poznat místa s naprosto nezaměnitelným géniem loci a prožít neuvěřitelné příběhy. Nejdřív si však musíš vybrat, kde ty příběhy budeš psát! Dá rozum, že pokud máš fobii z lachtanů a jsi z cukru, asi se ti nebude moct chtít studovat někde u hranic s Novým Skotskem, stejně jako se nadějný surfař nebude hrnout do školy mezi kovboje kdesi ve vnitrozemí.

Když pak dojde na finální lámání chleba, zjistíš, že i zde, při výběru top školy, se dostáváš ke starému americkému dilematu – východní, nebo západní pobřeží? Pláže nebo mrakodrapy? Lakers nebo Knicks? 2Pac nebo Biggie? California Dreaming nebo Neeew Yooork?! Záleží na každém. Než se však definitivně rozhodneš, udělej si s námi přehled, v čem je jaké pobřeží lepší. Určitě ti to pomůže!

Místa, města

Na jedné straně máš Washington, Filadelfii, New York a Boston, na straně druhé pak San Francisko a Los Angeles s proslulým nápisem Hollywood na kopci. Co na to říkáš, krom toho, že to zní jako to úplně nejlepší z USA? My si myslíme, že z pohledu měst je na tom papírově lépe východní pobřeží. Samotný New York toho nabízí tolik, že by se mu všechna města východního pobřeží těžko rovnala. Jen si to vezmi, procházka v Central Parku s lattéčkem v ruce, selfíčko pod Empire State Building, snaha se nepočůrat strachy z výšky na vrcholku Sochy Svobody a pozorování lidského mžení na Times Square. Aglomerační bájo. Jo, v tomto ohledu definitivně vede východ. A to jsme ani nevypadli z New Yorku! Ale není to jen o městech.

Tak se dostáváme k laskominám západního pobřeží. Jakmile dojde na přírodu a vůbec všechno, co se týče cesty z města, je mi líto, východe, ale tady nemáš šanci. Na západním pobřeží si užiješ nejen božských pláží, po kterých můžeš směle běhat s větrem v zádech jako Mič Bjůkenen nebo Jasmína z Pobřežní hlídky, ale i slušnou řadu opravdu nádherných národních parků a dalších míst, ať už v horách, poušti nebo lesích, které tě prostě učarují. Zmíníme například Údolí smrti, což nezní zrovna přívětivě, ale věz, že tuhle pouštní nádheru chceš vidět. Dále Yosemitský národní park, kde si do čutory můžeš nabrat trochu živé vody z tamních úžasných vodopádů či pohladit majestátní sekvoje v národním parku Sequoia. Západní pobřeží je zkrátka kus krásné země, kde prošoupeš nejedny trekové střevíce.

Počasí

Každý jsme nějaký. Někdo nesnáší vedro, horké slunce považuje za svého nepřítele č. 1 hned po protivné učitelce dějepisu. Má rád krátké, ponuré dny, kdy mlha z rána ještě olizuje kotníky a večer může zababušený do dek v hlubokém křesle za zvuku deště začíst se do oblíbené knihy. Pokud ti více vyhovuje počasí, jako je u nás, možná i krapet chladnější a upršenější, na východním pobřeží od New Yorku na mapě výše se budeš určitě cítit skvěle. A kdo ví, třeba si opravdu tam někde budeš hrát s těmi lachtany…

Pak jsou tu ti druzí. Číhají za okny na první kloudný sluneční paprsek. Vyleze, nebo nevyleze? Když se zadaří, seberou balíček první pomoci – deku, plavky, longboard a drobáky na zmrzku. Obvolají všechny známé a vyrazí na nekonečné písečné pláže, aby všichni kolektivně chytli libový odstín. Možná i ty miluješ léto a všechny ty krásy, které přináší, slunce, vodu a tak. Pokud jo, Kalifornie je pro tebe jako stvořená.

 

Života běh a závěr

Od výše vypsaných kapitol se odráží i životní styl na obou stranách Spojených států. Je jasné, že Kalifornie bude více prosluněná a uvolněná, prostě „chill“, kdežto okolí New Yorku zase nabídne více možností, jak se realizovat, bude dostupnější a upřímnější.

Musíme uznat, že pokud jde o kulturu, jsou si pobřeží rovna. Tam i támhle najdeš nespočet muzei, galerií, hipsterských zákoutí a koncíků všech tvých oblíbených i ještě neobjevených interpretů. Stejně tak je tomu se sportem, beztak nakonec budeš fandit právě tomu týmu, který ti bude nejblíže, ať už jsou to Rangers nebo Kings, Lakers či Knicks. O jídle není třeba mluvit, mňamky nesmírné najdeš po celé Americe, takže i v této kategorii je to plichta.

No jo, nenaděláš nic, ať už na východě či západě, je to zkrátka země neomezených možností. Záleží jen na tobě, jak tyto možnosti využiješ, co všechno si užiješ a prožiješ, až se konečně rozhoupeš a vydáš se do Států na studia. Schválně koukni, kde všude můžeš studovat. Tak neváhej, pobřeží čekají!