V Americe, Výlety po USA

Yosemite National Park

Národní parky v USA jsou nádherné. Pro naši cestu, jejíž začátek jsem popisoval v minulém článku, jsme si řekli, že za tři týdny prozkoumáme jihozápadní část USA. Jednak kvůli tomu, že právě v této oblasti se nacházejí jedny z nejoblíbenějších turistických destinací a za druhé také proto, že jsem předtím pobýval téměř rok v Kalifornii a měl jsem tam určité zázemí. Na cestu jsme si půjčili kempovací vybavení od mojí hostitelské rodiny. Jezdili jsme půjčeným autem z letiště.

Druhou zastávkou po Lake Tahoe Byl Národní park Yosemite. Osobně musím říct, že mě se tento park líbil asi ze všech nejvíce. Je obrovský, plný přírodních krás a zajímavostí. I přes hodně turistů tam můžeme najít klid a netknutou přírodu. Cesta ze Sacramenta nebyla tak dlouhá, jak jsme plánovali. Nejdřív se jelo pěkně po dálnici, ale pak se zabočilo do hor a auto muselo kličkovat užšími serpentinami. Yosemite má několik hlavních částí. V oblasti jsme strávili jenom dva dny, takže jsme nestihli prohlédnout všechno. Viděli jsme ale asi to nejzajímavější. Při vjezdu do parku jsme si za $80 pořídili roční kartu, která nás opravňovala ke vstupu do všech národních parků ve Spojených státech. To bylo výhodné, protože jsme jich na plánu měli za celý pobyt asi osm.

Historie a čísla

Park se rozkládá na ploše 1170 čtverečních mil. Bylo zde vybudováno asi 263 mil silnic a 840 mil stezek pro návštěvníky. Údolí vévodí řeka Merced, do které po okolních skalách stékají vodopády. Nejnavštěvovanější část parku je Yosemite Valley (Yosemitské údolí), kde jsme strávili celý den prohlížením přírodních krás. Yosemite byl vyhlášený národním parkem v roce 1890. Ze začátku nebyl moc známým a počet návštěvníků nepřesahoval číslo 1000. dnes do národního parku zavítá ročně přes 4 miliony návstěvníků.

Gigantické sekvoje

Ačkoliv vedle Yosemite National park je Sequoia National Park, nám pro představu stačil jeden z nich. Celou dobu jsme se totiž těšili na obrovské stromy staré tisíce let. Po poradě na informacích, kdy nám Rangers doporučili nejvhodnější trasu na dva dny, jsme po chvíli jízdy sešli cestičkou až na místo, kde rostly jedny z nejstarších stromů na světě- Sekvoje. Nedá se vyslovit, jak byly obrovské. V Čechách něco podobného určitě neuvidíme. Některé kmeny ležely na zemi, takže mohl člověk obdivovat jejich mohutnost. Uvnitř byla dokonce vydlabaná cestička vnitřkem stromu. Další atrakcí byl průchod stromem, kdy cesta vede skrz strom. Ten však díky své velikosti stále pevně stojí na místě, i když má v sobě několik metrů široký průchod. Kdo by chtěl vidět ještě víc, měl by se jet podívat na Sequoia National Park, kde jsou v sekvojích dokonce vytvořeny tunely pro auta.

Co jsem všechno viděl

I když nejsem horolezec, zaujal mě největší žulový monolit na světě, El Captian. Tato obří skála se nachází v srdci Yosemite. Nadmořská výska se oproti údolí liší o 1 km. Dále jsme nemohli minou 5 nejdelší vodopády světa, Yosemite Falls. Yosemitské vodopády měří 2425 stop a dá se k nim dojít po turistické stezce. O obrovských vzdálenostech jsme se přesvědčili k večeru, když jsme se snažili stihnout západ Slunce na Glacier point. I přes šero se nám naskytl krásný panoramatický pohled na celé údolí. I přes velkou zimu (i uprostřed léta je na vrcholcích chladno a místy sníh) jsem se na údolí vydržel dívat dlouhé minuty. Posledním místem, které si pamatuji byl Halfdome, který byl v průběhu věku z poloviny obroušen ledovcem.

Kempování a medvědi

Jelikož kempy uvnitř parku byly obsazeny (pokud tam pojedete, doporučuji do všech národních parků udělat registraci předem), svůj stan jsme si nakonec postavili mimo Yosemite.  Jednu noc mě táta vzbudil, jelikož byl venku na záchodě a uslyšel medvěda. Ten se tam vyskytuje poměrně běžně, chodí do kempů a snaží se vyprázdnit kontejnery na odpadky. Medvěd černý se prošel okolo našeho stanu a pak po asi 30 minutách mlácení do víka popelnice svoje snažení vzdal. Měli jsme docela strach. Ráno jsme zjistili, že zvíře utrhalo obrovské řetězy v kempu, které držely kontejnery.

Nakonec jsme ve zdraví pokačovali dál. Minuli jsme několik vysokohorských jezer a mířili k Mono Lake. Ale o tom až zase příště. Tady je pár fotek, které můj taťka na místě vyfotil. Všechny si můžete prohlédnout v mém fotoalbu.