Včera jsem dostal něco, na co jsem se celý rok na High School v Kalifornii těšil. Jde o suvenýr, který doporučuji koupit každému studentovi, který se vydá do USA. Mluvím zde o knize, která shrnuje celý školní rok- Yearbook.
V Americe je tradicí, že téměř každá škola na konci roku Yearbook vydává. Studenti si ji rádi i za poplatek pořídí. Podívejme se na to, jak taková kniha vzniká. Není to totiž vůbec jednoduchý proces.
V první řadě je ale třeba říci, že podobný projekt je v dnešních podmínkách (alespoň na mojí škole) v ČR téměř nerealizovatelný. Školy nemají tolik aktivit, aby zaplnily knihu, v rozvrhu není žádný čas Yearbook vytvářet a chybí fotografie. U nás se musíme spokojit pouze se závěrečnou fotografií třídy.
Moje kniha má asi 350 stránek, formát větší než A4. Netuším, jak ji povezu zpět domů. Je totiž nehorázně velká. Obsahuje spoustu fotek ze všech čtyř ročníků z Pleasant Grove High School. Tento rok se všichni obzvlášť snažili, jelikož je to poprvé, kdy naše 4 roky stará (nová) škola má maturitní třídu (Senior class). Já jsem se objevil asi na 6 stránkách, což je docela úspěch, s porovnáním s ostatními. Exchange studentům byla věnována jedna celá sekce (podle otisknuté mapy bydlím v Rusku 🙂 ).
Všechno vypadá opravdu profesionálně. Celý rok na Yearbooku pracuje pro to speciálně vyhrazený tým studentů a učitelů. Ti píší články, dokumentují všechny akce, sbírají fotografie a vymýšlejí obsah. Každá školní aktivita je proto spojena s alespoň jedním kameramanem a fotografem. Postupně jsou představovány všechny kluby na střední škole v USA, sporty a další aktivity. Texty jsou prokládány četnými fotografiemi, anketami a odlehčujícími tématy. Do volných míst jsou vloženy komentáře studentů. Dozvědět se můžeme o fotbale, plavání, baseballu, americkém fotbale, tenisu, golfu, roztleskávačkách, běhání, atletice, vrestlingu, basketballu či volleyballu. Menší části jsou pak věnovány spoustě klubů. Odhadem jich na naší High School je přes 30. Kromě toho se dočteme, jaké písničky jsou ve škole nejpopulárnější, jaký film nejlpopulárnější či jaká značka bot či oblečení se zrovna nosí. Na konci mají všichni žáci fotografie. Obrázky jsou řazeny podle ročníků, jména podle abecedy. Velké fotografie ke konci knihy patří maturantům (Seniors). Ti jsou narozdíl od ostatních společensky oblečeni.
Celý design je profesionálně zpracován, fotografie jsou povětšinou upravovány tak, aby vypadaly co nejlépe. Mám z toho velkou radost. Ani jsem nečekal, že Yearbook bude tak pěkná(ý).
Možná ještě lepší částí je ale, když všichni mají svojí knihu (mě stála se slevou asi 80 dolarů) a vyměňují si podpisy a krátké zprávičky. Pro to je vyhrazeno několik speciálních stránek. Za dnešek jsem nechal komentář v desítkách knih mých spolužáků. Všichni mě zaplavili svými Yearbooky, jelikož věděli, že mě už možná nikdy znovu nepotkají. Nicméně jsem si s kamarády vyměnil kontakty, takže doufám, že zůstaneme díky internetu ve spojení a že se na mě někdo přijede podívat do ČR.
Na závěr tedy shrnu, že pokud jste student v zahraničí a vybrali jste si právě USA, určitě si nezapomeňte pořídit svoji vlastní knihu zážitků– stojí to za to. Přikládám dost amatérské fotky vybraných stránek. Jenom jsem je vyfotil, neskenoval.
29. 5. 2008 /
Moc pekne:)
my mame na gympli neco podobne uz velmi vela rokov ibaze trosku menej profesionalne. Vola sa to rocenka a vychadza to vzdy na zaciatku skolskeho roka takze amicky styl uz prisiel aj k nam:D
29. 5. 2008 /
Jo to musí bejt dobrej suvenýr a vzpomínka na ten rok…
29. 5. 2008 /
jo u nas mame celou yearbook party s podpisovanim a barbecue
jinak me yearbook nestala
kazdy art major ma svoje stranky a kazdy senior ma svoji vlastni stranku na ktery muze vyjadrit cokoliv chce a na konci muzou byt blahoprani od pratel a rodiny pro studenty
opravdu to stoji za to
31. 5. 2008 /
jo je to važne pekný, moje škola také nabízí předmet jako Yearbook, ale asi finální podoba bude trochu menši, protože je ve škole poze 70detí.