Papírování, Před odletem

Testování ve Student Agency

Na dnešek jsem si domluvil návštěvu pobočky Student Agency ve 14:30, v Ječné 39 na I.P.Pavlova. Emailem jsem již dostal všechny potřebné dokumenty pro úspěšnou cestu do Ameriky (k nahlédnutí v sekci “Ke stáhnutí”). Jenom jsem je zběžně prohlédnul. Jak jsem se dozvěděl, nevybírají do programu neziskové organizace Council Exchanges všechny zájemce. Uchazeči musí projít rozřazovacím testem. Ten mě dopoledne čekal. Vyhrožováno mi bylo několikahodinovým cvičením složeným ze 100 otázek. 20 z nich poslechová část a 80 gramatika. Na výběr bude ale naštěstí jen z možností ABCD.

Po testu bude následovat cca 30-ti minutový pohovor “abychom zjistili úroveň Vaší angličtiny (jestli rozumíte a dokážete se vyjádřit)”. Na konec informačního emailu připojili: “Pokud se učíte angličtinu déle než 3 roky, neměl by to být problém.”.

Já se sice učím angličtinu asi 11 let, ale prvních 7 na základní škole nepovažuji za účelné. Chodil jsem sice na jazykovou školu, ale moje znalosti jsem si tehdy při opouštění školy představoval jinak. Ona vlastně i střední škola mi toho mnoho nedala (snaha studenta je důležitá, ale měl by k učení mít co nejlepší podmínky). Právě proto jsem si řekl, že svoji angličtinu vylepším. Abych se tedy vrátil zpět k tématu, jednoduše vím, že 3 roky studia na obyčejné české státní škole nejsou dostačující.

a tak jsem přišel na místo, kde mě uvítala zaměstnankyně ze Student Agency. Zavedla mě do malé místnosti s počítačem a přinesla s sebou očekávaný test. Předtím mi ještě stačila navrhnout, že mi již vytiskne přihlášku do programu. Jak to? Přece nejdřív musím uspět v testu, nebo ne?

Následující hodina byla vyplněna nejdřív poslechem a pak gramatikou tak, jak bylo řečeno. Výsledky jsem vyplňoval na přiložený papír. V místnosti jsem byl sám, což pro studenta českých vzdělávacích ústavů není obvyklé. Kdybych chtěl, mohl bych si vklidu vytáhnout slovník a začít podvádět, jako to znám ze školy. Ale pro tentokrát jsem se držel na uzdě (v Americe je přece podvádění ve školách nemyslitelné, tak si to budu trénovat). Otázky mi sice nepřipadaly úrovní 3. roku studia angličtiny, byly o poznání obtížnější, ale nějak jsem to tam naflákal. Pravidlo 1A, 2B, 3C a 4D zjevně nefungovalo. Po skončení mi byl test ihned opraven. Pohovor se konal také, ale již ne 30 minut, tak bylo avizováno. Padlo několik málo otázek o mojí představě o nadcházejícím roce či například co všechno dělám za domácí práce. S úspěšností 55% jsem moc spokojen nebyl, ale prý je to obvyklý výsledek, takže jsem to překousnul.

Pak následovalo již jen předání přihlášky a dalších informačních papírů. Prý mám s vyřizováním začít co nejdříve, vše musí být do 5.května odevzdané! Mám radost a první překážku za sebou.