Pobyt v zahraničí, Před odletem, Vysoká škola

Studium v USA: „Jde to!“

Jakožto stážista v poradenském centru se potkávám s lidmi v různých fázích procesu přihlašování se do USA.  Někteří zápasí s přihláškami, jiní mají pár dnů před deadlinem a snaží se, stoupající nervozitě navzdory, vše školám včas poslat. Někteří naopak o studiu v USA teprve uvažují a setkávají se např. s negativní reakcí svého okolí, a tak si zde přijdou v podstatě jen pro povzbuzení a ujištění, že „to jde.“

A že to jde ukazuje i můj příběh. Hlásil jsem se do USA na žalostně málo škol: tři. I když jsem se dostal na dva waitlisty a na jedné škole se to téměř povedlo, všude mě nakonec odmítli a já na podzim roku 2009 namísto na college v Americe nastoupil na Vysokou školu báňskou v Ostravě. Umínil jsem si, že příští rok se ze svých chyb poučím a tentokrát mi to vyjde.

A pak to přišlo. Už jsem měl vlastně rozpracovány nové přihlášky na další rok do škol nejen v USA, ale i v Británii. A pak se zčistajasna objevila nabídka ze St. John’s College na studium v prvním ročníku počínaje lednem 2010 s tím, že druhý semestr je místo letních prázdnin. Neváhal jsem ani vteřinu. I když jsem si pas s vízem vyzvedával na poště pouhých šestnáct hodin před odletem letadla, do školy jsem dorazil včas. Namísto zdlouhavého čekání na odezvu škol ohledně příštího podzimu jsem tak začal studovat na univerzitě v Novém Mexiku.

Takže ono to opravdu jde. Cesta to může být někdy dlouhá a krkolomná, pokud si však půjdete za svým, věřte, že se vám to podaří. V příštích několika týdnech bych se o studiu na college v USA chtěl více rozepsat a trochu tuto stránku oživit. Těšte se na další příspěvky!