V Americe

Rozdíly mezi americkou a českou kulturou

Amerika je oproti České republice v lecčem rozdílná země, a pokud se tento kontinent chystáte navštívit, měli byste vědět o odlišnostech, na které určitě narazíte. Představujeme vám pár oblastí, které by vás mohly nejvíce zajímat.

Pohodlí

Američané si rádi dopřejí pohodlí a je to poznat hned v několika oblastech. Například běžná velikost postele je 1,6 metru na šířku, a to pouze pro jednoho člověka. Důvodem není, že by Američané byli prostorově výraznější, ale chtějí mít svůj prostor a komfort. Představa, že by na takové posteli spali dva lidé, jim přijde nemyslitelná.

V hotelích je normální, že na jednoho ubytovaného zákazníka vychází v průměru 6 ručníků. Jakmile jeden použijí, už se neobtěžují použít ho znovu a hodí jej na zem, jako signál pro nový ručník. Na chodbách a v pokojích je neustálý přísun ledu, který je vždy v ceně hotelu. Je naprosto běžné, že jakmile si objednáte drink, číšník se vás zeptá, zda jej chcete s ledem či nikoliv.

Jídlo

Na stravu se ve Spojených státech opravdu moc nehledí a většina jídel, které se zde konzumují, nepatří mezi nejzdravější. Vaření přijde Američanům jako ztráta času. Většina jídel se prodává již předpřipravené, například krájené ovoce nebo nastrouhaný sýr. Další oblíbenou službou je donáška již hotových jídel. Lidé si zkrátka rádi připlatí za to, že nemusí potraviny dále upravovat.

Zajímavostí je, že v USA se prodává velmi rozdílné balení potravin. Jogurty se prodávají v kbelících, džusy v kanystrech a led v obřích pytlích.

Doprava

Ve Spojených státech se řídí na stejné straně jako u nás, tedy vpravo. Pro řízení osobního auta je zapotřebí klasického řidičského oprávnění typu B. Zpravidla se zde uznává český řidičský průkaz, ale pokud chcete předejít případných problému je lepší zřídit si za malý poplatek mezinárodní řidičský průkaz s platností jeden rok.

Ihned po nasednutí do auta si uvědomíte největší rozdíl, a to v absenci spojkového pedálu. Američané šlapou pouze buď na plyn nebo na brzdu. Nutnost připoutání během jízdy zde samozřejmě platí také, naopak řidiči nemají povinnost během dne svítit, pouze pokud je zhoršená viditelnost. Benzínové stanice fungují na jiném principu, než v Česku. Nejprve je nutné zaplatit, až poté se tankuje.

Dalším důležitým poznatkem je, že všechny rychlostní limity a omezení se udávají v mílích za hodinu. Jedna míle za hodinu je v přepočtu 1,609 kilometrů za hodinu. Maximální povolená rychlost je v jednotlivých státech odlišná, ale v porovnání s Českem se může zdát nízká.

images

Lidé

Z amerických filmů a seriálů se nám Američané mohou jevit, jako odvázaný a trochu šílený národ. Při osobním kontaktu s těmito lidmi ale zjistíte, že jsou nabití pozitivní energií a dobrou náladou. Cizí lidé si nejsou lhostejní. Na ulicích se na sebe všichni usmívají a ptají se, jak se máte. Leckdy vznikne i příjemná konverzace mezi naprosto cizími lidmi. Prostě Amerika je taková, jaká je právě kvůli lidem, kteří ji dělají skvělým místem.