Střední škola, V Americe

První den školy

Dnes ráno jsem se dopravil do kanceláře mé nové školy s názvem Pleasant Grove High School. Obával jsem se změny, jelikož v mé původní škole byla pěkná řádka hudebních těles. O to větší překvapení mě však čekalo po obdržení rozpisu předmětů, z nichž jsem si mohl vybrat, co jsem chtěl studovat (kromě povinné Angličtiny a American Government). Registrace na recepci trvala asi půl hodiny, potom přišla moje Local Coordinator Cori a všechno vyřešila. K mému překvapení mě na starost dostal security-man, který mě odvezl takovým golfovým vozítkem až do knihovny, kde jsem si byl vyzvednout ty nejtěžší a nejtlustší knihy, co jsem kdy ve škole měl. Američani prostě rádi sedí a vozí se…

Dostal jsem tři tučné stohy papírů jménem Algebra 2, Government in America a Literature Language Arts. Můj výběr předmětů byl tedy následující: PE (něco jako český tělocvik), Algebra 2 (číselná matematika), Web Page Design, Marching Band, English (literatura a světové dějiny), American Government a Advocacy (prý povídání o vlastních problémech, jednou za týden).

Každý den budu mít ty samé předměty, v tom samém pořadí (jak jsou po sobě uvedeny). Jedna lekce trvá vždy jednu celou hodinu (ne 45 minut jako v čechách), školu budu mít tedy nejméně do 15 hodin odpoledne, někdy do 16 a to nepočítám budoucí přídavné sporty či trénink na saxofon.

První hodinu jsem sice zmeškal, ale na matematiku jsem již nechyběl. Abych vše upřesnil, jsem nyní ve 12.ročníku, což je tady v USA poslední, maturitní (ano, pravděpodobně budu dělat americkou maturitu). To, co jsme probírali na hodinách Algebry jsme na gymnáziu v čechách dělali v prvním ročníku. Ale o to lépe.

Iluze o Web Page Designu jsem rychle ztratil, když jsem otevřel dokument s instrukcemi. Učíme se zatím pouze primitivní tagy pro programování stránek jako například <p>,<br>,<b> či <a>. Za jednu hodinu jsem stihnul práci za tři, velice primitivní.

Nejvíce jsem se však těšil na hudbu- Marching Band. Po chvíli pobytu ve zkušební místnosti hráči vyšli ven na fotbalové hřiště (americký fotbal) a začali svoji show. Musel jsem se smát, to bylo něco. Díky desítkám hráčů se zakryly nedostatky a znělo to docela dobře. Měli secvičenou nějakou sestavu. Zítra se k nim připojím. Zároveň jsem zjistil, že direktor tohoto souboru vede také Jazz Band. Prý se mám zítra stavit, jestli tam budu chodit. Jediný problém je, že bych musel každý den vstávat o hodinu dříve, což bych pro hudbu obětoval, ale někdo mě bude muset vzít autem do školy. Také jsem dostal visací zámek pro mojí skříňku na hudební nástroj. Zítra ji naplním.

Oběd mě velice zklamal. Každý si u samoobslužného pultu bere co chce. Já si vzal nějaký salát a byl strašný. Naštěstí se nademnou slitovala prodavačka, která mě po louskání mého nového Student ID pustila bez placení. Takže na to, že to bylo zadarmo, to bylo docela dobré. Ale jinak 3 dolary bych za to asi nechtěl dávat. Malé porce, nezdravé jídlo a na české poměry drahé. Nevím, zda by nebylo lepší vařit si doma a pak si to nosit do školy.

Po obědě následovala English, která mi připadala velice nudná. American Government taktéž.

Studenti jsou milí, někteří se mnou dokonce komunikovali. Při hodinách angličtiny jsem narazil na jiného exchange studenta z Německa.
Učitelům mnoho nerozumím, mluví strašně rychle. Je tu hodně úkolů, ale já se zatím budu soustředit na dohnání toho, co jsem promeškal. To platí de facto pouze pro English a American Gov.

Škola je typicky americká, jednopatrové rozsáhlé budovy, vše klimatizováno. Ve třídách je velká zima, zítra si beru mikinu. Pozdravil jsem se s učiteli a docela se mi zamlouvají. Ve čtvrtek škola pořádá Barbecue Day pro Seniory (studenty posledního ročníku). Akce stojí ovšem 25 dolarů a tedy nevím, zda to do toho vložit. Musím se ještě zeptat, co to je přesně zač.

Teď si jdu najít informace o historii Velké Británie, jelikož jsem to od dob, kdy jsme to brali ve škole, trochu pozapomněl.