Papírování, V Americe, Vysoká škola

Proč právě vy máte šanci být studentem v USA

Intelektuál s kulatými brejličkami zanechavši po třech letech studia klasické hudby na konzervatoři v New Yorku, čtyřiadvacetiletá, poněkud introvertní Kaliforňanka, jejíž dva největší koníčky jsou studium a divadlo, bláznivý Ostravák zapálený pro jakoukoli sportovní činnost.

Už jste v podobném seznamu také? Pokud ne, máte skvělý předpoklad se tam ocitnout. Máte totiž něco, co vás odlišuje od kohokoli jiného, kdo se na vámi vybranou univerzitu hlásí. Máte svůj jedinečný seznam daných kvalit, například místo, odkud pocházíte, vaši kulturu, předchozí zkušenosti a věci, jimž jste se věnovali.

Máte své kvality tak jako je má silně věřící Američanka z Michiganu po půl roce na velké státní univerzitě, sedmnáctiletý kluk ze San Diega, jehož maminka už na St. John‘s studovala také, nebo Češka původem z jižních Čech a Prahy, která praštila se střední školou ve Wisconsinu s nadějí na mnohem lepší a náročnější studium.

Školy v USA skládají každý ročník jako unikátní mozaiku lidských příběhů. Dávají dohromady studenty z každého koutu USA společně s mezinárodními studenty, dbají na to, aby třída byla dostatečně rasově, kulturně i jazykově různorodá. Lidé rozdílných vyznání nebo sexuální orientace, s handicapem i bez něj, nadaní v rozličných činnostech, dohromady se věnující široké škále věcí, ti všichni jsou sezváni tak, aby vytvořili koktejl, kdy při každém upití narazíte na novou a dosud nepoznanou chuť.

S kým si tak asi padnete do oka? S někým, kdo je tak trochu samotář, miluje déšť, je studijní typ a fanda do fotografie, nebo se společenským člověkem s předky z Řecka, který poslouchá reggae, kouří trávu třikrát týdně a škola ho baví úplně stejně jako páteční kalby?

Ale hlavně, které škole padnete do oka? Se svým příběhem, zážitky, zvyky a zkušenostmi, které z vás dělají to co jste. Výhoda je tedy na vaší straně, protože univerzity při skládání svých tříd hledají zajímavé individuality. Neopomeňte tedy ve všech částech přihlášky co nejlépe popsat, kdo jste, jak přemýšlíte, čím jste prošli, co vás změnilo, co nejraději děláte, v čem jste dobří, a vůbec tu neuvěřitelnou spoustu maličkostí, které vám teď třeba ani nepřijdou důležité. Škola musí co nejlépe pochopit, kdo jste – pokud toto dobře podáte, vsadím se, že se v USA najde z tisíce škol právě ta jedna nebo dvě, s nimiž si navzájem sednete.

Pokud posloucháte techno a pomáháte organizovat festivaly, školu to bude zajímat. Jste ekologičtí aktivisté, nebo jste ve svém volném čase ‚jenom‘ organizovali školní výlet pro své spolužáky? Chodili jste několik let do kroužku keramiky nebo hráli na flétnu? Jste náruživí čtenáři? Jste v národním týmu kriketu a pomáháte ho propagovat, protože to je v Česku neznámý sport? Tak proč se o tom nezmínit?

Proto vězte, že přihláška je jedinečná možnost ukázat se v takovém světle, v jakém chcete, a sdělit světu (tedy alespoň tomu akademickému) všechny ty úžasné věci, které jste o sobě vždycky chtěli říct. A pěkně detailně. Inu, s univerzitami to vskutku není o lásce na první pohled.

Tip: Podívejte se na seznam nejoblíbenějších vysokých škol v USA, na kterých studuje nejvíce zahraničních studentů.