Praha, 1. prosince – Podle nejnovější zprávy Open Doors 2008 o stavu mezinárodní akademické mobility v USA, sestavované každoročně newyorským Institutem mezinárodního vzdělávání (IIE) za podpory amerického ministerstva zahraničí, vzrostl počet českých studentů studujících na amerických vysokých školách v akademickém roce 2007-08 o téměř jedno procento a dosáhl hodnoty 922 osob. Jedná se první nárůst zaznamenaný od školního roku 2002-03.
Po několika slabších letech se tak opět podařilo obnovit trvale rostoucí trend počtu českých studentů v USA z devadesátých let.
Jakub Tesař, studijní poradce Komise J. W. Fulbrighta k tomu říká: “Americké univerzity se opět stávají oblíbeným cílem českých studentů, kteří chtějí získat vzdělání a zkušenosti v zahraničí. Jejich obnovený zájem potvrzuje přetrvávající kvalitu i prestiž amerického vysokého školství. Věřím, že k obratu přispěly také kompexní poradenské a informační služby, které v rámci poradenského centra sítě EducatioUSA poskytuje pražská kancelář Fulbrightovy komise, i větší mezinárodní aktivita amerických škol.“
Podle letošního vydání Open Doors vzrostl v uplynulém školním roce celkový počet zahraničních studentů ve Spojených státech o 7 procent a dosáhl rekordní výše téměř 624 tisíc. Byl tak o 6 procent překonán rekord z roku 2002-03, kdy počet cizinců na amerických školách dosáhoval 586 tisíc.
Data Open Doors ukazují ještě silnější růst v počtu “nových” zahraničních studentů, tedy těch, kteří nastoupili na americké univerzity na podzim roku 2007. Jejich počet rostl desetiprocentním tempem a následoval tak růst 10 procent, resp. 8 procent v uplynulých dvou letech.
Allan E. Goodman, prezident a výkonný ředitel IIE v New Yorku údaje komentuje takto: “Trvalý nárůst počtu zahraničních studentů v USA v posledních letech odráží opatření přijatá americkou vládou i školami, jejichž cílem bylo ujištění, že zahraniční studenty ve Spojených státech vítáme a že oceňujeme jejich přínost pro intelektuální a kulturní prostředí na našich univerzitách i širší komunitě. Prohlubování akademických výměn v obou směrech je jednou z nejlepších investic, které můžeme udělat k posílení vysokého školství a výzkumných aktivit a pro pěstování přeshraniční spolupráce na sdílených globálních problémech jako je boj s chudobou, ochrana životního prostředí nebo boj proti terorismu.”
Zprávu „Open Doors“ publikuje Institut meznárodního vzdělávání (Institute of International Education, IIE), přední nezisková organizace pro mezinárodní vzdělávací a kulturní výměny ve Spojených státech amerických. Každoroční statistické dotazníkové šetření týkající se zahraničních studentů v USA IIE provádí od roku 1949 a s podporou Kanceláře pro vzdělávací a kulturní záležitosti Ministerstva zahraničí USA od začátku sedmdesátých let. Průzkum je založen na dotaznících pro téměř 3 tisíce akreditovaných amerických vzdělávacích institucí. „Open Doors“ rovněž obsahuje výsledky šetření týkajících se zahraničních vědců a přednášejících na amerických univerzitách, zahraničních studentů v programech intenzivní výuky angličtiny a od roku 1985 také amerických studentů studujících v zahraničí). Oficiální tiskovou zprávu v angličtině a další detaily k publikaci „Open Doors 2008“ lze najít na adrese www.opendoors.iienetwork.org. Celou 104-stránkovou zprávu lze zakoupit za 59.95 USD z oficiálního internetového knihkupectví IIE Books na adrese www.iiebooks.org.
Kancelář pro vzdělávací a kulturní záležitosti (Bureau of Educational and Cultural Affairs, ECA) Ministertva zahraničí USA (U.S. Department of State) administruje širokou škálu akademických, profesních a kulturních výměnných programů, do kterých je zapojeno přibližně 40 tisíc účastníků ročně, s cílem podpořit rozvoj vzájemnéího porozumění a respektu mezi lidem Spojených států a ostatních zemí. ECA organizuje síť poradenských center EducationUSA (http://educationusa.state.gov/) pro studenty z celého světa, kteří si přejí studovat v USA. Více informací o aktivitách ECA lze najít na www.exchanges.state.gov.
Komise J. William Fulbrighta je mezivládní organizací pro mezinárodní vzdělávací výměny mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Hlavní náplní její činnosti je správa Fulbrightova programu vládních stipendií a poskytování bezplatných informačních a poradenských služeb všem zájemcům o studium či výzkum v USA v rámci sítě EducationUSA. Bližší informace o Fulbrightově komisi naleznete na www.fulbright.cz.
Kontaktní osoba:
Jakub Tesař, studijní poradce
Telefon: 222 718 452
E-mail: tesar@fulbright.cz
25. 1. 2009 /
Toto je hrozne zajimave. Ja jsem to postrehla i svym mikro pozorovanim na jedne skole. Kdyz jsem tam studovala mezi 2002-2006, ve vsech rocnicich nade mnou byl 1-2 studenti bud z CR nebo Slovenska. Pak jeste 3 roky po mne to bylo celkem dobre (1 student za rocnik), no a pak se to uplne zaseklo. Minimalne od doby, co ja delam v Praze pohovory, se nedostal nikdo. 😉 Nastesti je to ale, zda se, ne mnou, ale tim, ze se proste tech studentu hlasi mene. Podle me je to i tim, ze jsme ted v EU a pro lidi se mozna zda levnejsi studovat v Britanii, napr. na Oxbridgi, nez se hlasit do Ameriky. Chtela bych ale poznamenat, ze asi cim chudsi sikovny cesky student, tim vic se vyplati hlasit se do Ameriky, protoze davaji financial aid, ktera casto pokryva skoro vsechny naklady.