Pobyt v zahraničí, Před odletem

Můj první příspěvěk o Americe

Jmenuji se Zuzina, je mi 16 let a rozhodla jsem se přispívat tomuto skvělému webu. Tento web mi v mnohém pomohl, ve školním roce 08/09 bych totiž měla také na rok odjet za velkou louží, do Ameriky. Ráda bych, aby byly mé články nápomocny těm, kteří se odhodlají jakkoli odcestovat do zahraničí kvůli angličtině.

Postup a zařizování ohledně High school v Americe je v jádru všude stejný, nicméně nechte mne odreferovat mé zkušenosti:)

První byla myšlenka. Rok v Americe byl vždy můj sen a díky snižujícímu kurzu dolaru vůči koruně je tento pobyt i relativně přijatelný. Problém byl hlavně v tom, že jsem si přihlášku podala velice pozdě, až někdy v půlce března. Na všechno papírování, test, pohovor a platbu jsem měla jenom týden a půl. Což se mi díky mému ozdravnému pobytu v lázních smrsklo na pouhé čtyři dny. Ještě v lázních jsem obvolala dvě agentury – Student Agency, paní nezněla nijak nadšeně (a ještě jsem provolala zbytek mého creditu!) a pak do COOLAGENT (kam jsem volala zadarmo, mají bezplatnou linku) a z druhého konce na mě promluvila milá slečna a byla ochotná na vše odpovědět. Bylo jasné, s kým pojedu – s COOLAGENT (a vyjde mě to ještě o 200 dolarů méně!).

Na test jsem se vypravila rovnou z lázní, unavená z cesty a absolutně nepřipravená. Jaké překvapení, když jsem ty SLEP testy v polospánku napsala na 98%! Problém s angličtinou tedy nebyl, problém byl s papíry. I když papíry jako dopis, krátké info apod. máte za jeden večer, jen lékařskou zprávu a dokumenty určené pro školu a učitele jsem stihla jen tak tak. Nenechávejte prosím všechno na poslední chvíli, já na dopis, dotazník a fotoalbum měla minimum času, to rozhodně není ideální!

Měla jsem k nahlédnutí také dokumenty potřebné pro pobyt, který zařizoval COOLAGENT i Student Agency. Vesměs bylo vše podobné až na dotazníček, kde mi otázky Student Agency přišly nesmyslné a na které bych já horko těžko odpovídala. Otázky v dotazníku COOLAGENT mi na druhou stranu připadaly dobře položené, byly to otázky, kterými se můžete bez problémů prezentovat takoví, jací jste. Ano, ti, co nakonec s SA jeli, to asi vidí jinak. Je to věc názoru, to bez debat přiznám A když už tu řešíme ty firmy, kamarád jede s ASSE a je nadmíru spokojen a s touto společností jede více lidí, takže není zase taková pravda, že všichni jedou s SA, jak jsem někde četla.

Poté jsem absolvovala kožní test na tuberkulozu a přišel mi dopis, že jsem byla do programu akceptována. To je vše. Čekám stále na rodinu a bojím se, že vůbec nepojedu či že budu někde na farmě (což bych nerada). Také čekám na podklady pro vízum, zase se bojím, že se nic do termínu nestihne…