Pobyt v zahraničí

Krátkodobý jazykový kurz- vyplatí se?

Je čím dál tím častější, že rodiče zaplatí potomkovi studijní pobyt v zahraničí. Cíl je jasný – dítě se naučí anglicky, trošku se osamostatní, pozná mnoho lidí ze všech koutů světa, obohatí se o mnohé.. Třeba to potkalo i vás. Ruku na srdce, myslíte si, že z těchto dvou či tří týdnů budete čerpat do budoucna?

Podívejme se na následující situaci: Jako destinaci vyberme Anglii, to je přeci to místo pravé nefalšované angličtiny. Pošleme syna na třítýdenní kurz do Londýna, ubytování v rodině, plná penze. Zaplatíme za něho tedy tři týdny kurzu a ubytování cca 45 000 Kč + letenka cca 6 000 Kč + kapesné cca 12 000 Kč + další výlohy 1000 Kč (Ceny jsou orientační, nicméně blíží se realitě). Dobře, celkově to dělá 64 000 Kč! Za tuto cenu má tříčlenná rodina krásnou dovolenou u moře.

Takže, finance jsou spočítány a teď ta hlavní otázka – vyhozené peníze či dobře investované? Dva či tři týdny kurzu, kdy se každý den učíte daný jazyk a jste přinuceni mluvit i mimo hodiny, je dostatečně dlouho na to, abyste se rozmluvili. Také určité gramatické znalosti si odnesete. Budete plní angličtiny, v komunikaci vám naroste sebevědomí. Pak přijedete domů, plní elánu.. JENOMŽE pokud si angličtinu nebudete udržovat na dostatečné úrovni, tj. např. hodiny ve škole jsou pod úrovní vašich znalostí, přestanete jakkoli komunikovat v cizím jazyce, pak se vám vše tvrdě vydřené začne vytrácet..

Dle mého ty tři (resp. dva) týdny nestačí. Tak rychle, jak se anglicky zlepšíte, ale i stejně rychle budete zapomínat. Čim delší jazykový pobyt, tím lépe samozřejmě, ale také vím, že by to znamenalo větší výdaj peněz. Pokud to nejde jinak, bylo by alespoň dobré, pokud by se angličina pilně studovala i po příletu (kurz, individuální lekce či nejlevnější a nejtěžší – samostudium). A také je důležité, abyste CHTĚLI. Nutit někoho k něčemu, co ho nezajímá, je jako nosit dříví do lesa.. Neberme tedy krátkodobé jazykové kurzy jako něco, co z nás udělá mistry. Naučit se cizí jazyk je dlouhodobá záležitost, berme to tedy jako krásnou zkušenost a oživení našeho studia.