Ahoj, v (ještě nedokončené) sérii Jak na stipendium v USA jsem se zmínila, že v jiném článku popíšu to, co se dělo konkrétně mně. Ráda bych na začátku promítla svůj konec, ale to byste přišli o všechno mé napětí a očekávání, které tomu všemu předcházelo.
Začalo to naprosto náhodným zablounění na fórum, kde jsem našla příspěvky Lii Jak získat stipendium?. Předtím jsem měla už nastudované veškeré možnosti studia v zahraničí, které Česká republika nabízí (viz zde), předpokládala jsem, že bych se hlásila na mezinárodní školy, které jsou v Praze, jenže pak mi všechny řekly, že tenhle rok nenabízí stipendia. A najednou jsem objevila články Lii, která mluvila o možnosti, jež mě ani nenapadla!
Na konci února jsem si v databázi Peterson’s začala prohlížet školy. Bylo jich tolik, že jsem nejdřív sice prohlížela jejich stránky a četla si o nich, ale nakonec to skončilo jen u mechanického ctrl+c ctrl+v u jejich kontaktů. Pak jsem posala svůj prvotní e-mail, kde jsem psala, jaké mám výsledky ve škole, proč chci studovat v zahraničí a nakonec velká otázka, jestli mi mohou zaplatit stipendium. Hodně škol odpovědělo, že zahraničním studentům stipendia nenabízí, některé, že je už pozdě a jiné, že můžu hned poslat přihlášku. V tu dobu jsem si vytiskla všechny přihlášky, co mi kdo poslal, nebo mě na ně odkázal. Měla jsem asi 15 škol. Pak jsem je redukovala podle preferencí a zbylo jich 8. V té době jsem si už našla své vysněné školy. A začala jsem vyplňovat přihlášky. Ředitel, který také studoval v USA, mi velmi pomohl a doporučení mi napsal do pár dnů. Některá doporučení se ke mně dostala až po pár týdnech díky vytíženosti mých profesorů (ještě teď některá doporučení nemám u sebe!).
Také jsem sama musela vyplnit přihlášky, napsat eseje a přeložit několik podpůrných dokumentů. Když jsem ale konečně udělala jednu přihlášku, byla jsem nadšená a hned ji odeslala s tím, že má doporučení přijdou později. To bylo na Lyndon Institute. Ti mi ale hned asi az týden napsali, že mě přijali už na základě toho, co jsem jim poslala! Tedy mé přihlášky, dvou esejí, čestného prohlášen o našich příjmech, doporučení od angličtinářky, mého vysvědčení, diplomu z Anglie o úrovni mé angličtiny a překladem mého výstupního hodnocení z minulé školy a ocenění za jednu z mých ročníkových prací. Napsali, že mi FedExem posílají všechny dokumenty, smlouvu, spoustu papírů o škole a také to, kolik mi chtějí nabídnout finanční pomoc. Nevěděla jsem, jestli jsem si to dobře přeložila, že už se rozhodli, kolik mi chtějí nabídnout, nebo mi jen posílají formuláře na přihlášení se o finanční pomoc.
Lyndon Institute byla jedna z (nově 3 zredukovaných) škol, na kterou jsem skutečně chtěla. Další byla Conserve School ve Wisconsinu pro akademicky nadané, která byla mým největším snem (jen mi vadilo, že je až příliš pro-ekologická a že je sice v krásné přírodě, ale úplně odrtžená od civilizace) a Wasatch Academy v Utahu, o které jsem vlastně ani nic moc nevěděla. Pak začal první den Febiofestu (tzn. včera) a já přišla domů o půl druhé, podívala se na mail a Mary mi psala, že dnes odeslala ty formuláře a že mi teď posílá jejich kopie v příloze. Zastavil se mi dech a hypnotizovala jsem úvodní obrazovku Wordu, než konečně otevřel první z formulářů. V něm oznamovali mým rodičům, že mě přijali do grade 10 pro příští školní rok a všechny podrobnosti o tom, jak se tam dostanu. Pak ještě psali, jaké předměty by si představovali, že bych si vzala a já jsem byla narposto překvapená! Všechny byly honors, což znamená, pro nadané studenty. A také mě překvapilo, že mi dali Americkou literaturu, takže si nemysleli, že bych potřebovala angličtinu jako gramatiku aj. nebo ty speciální kurzy pro studenty, jejichž rodným jazykem není angličtina! Ty předměty si samozřejmě mohu upravit, to mi napsali, jen co si myslí oni, že by pro mě bylo nejlepší.
Další dokument byl jen informace o škole. Já už jsem byla naprosto vzrušená, když jsem otevírala další dokument, kde uváděli vše o školném a o tom, kolik z něj nemusím platit. Nejdřív mi to nedocházelo, hledala jsem ve slovníku, jestli “less” znamená skutečně “bez” nebo “mínus”, protože mi udělili stipendium na školné 22.000 dolarů a další Euro stipendium 5.000 dolarů a já bych celkově doplácela jen 5.5000 dolarů, což je při současném kurzu jen něco málo přes 90 000 Kč! Vůbec jsem tomu nevěřila, že by mi někdo v Americe dal půl milionu stipendium bez toho, aby mě viděl nebo se mnou mluvil po telefonu!
Pak jsem do pěti do rána studovala všechny dokumenty, moc jsem nespala, nešlo to. Teď tedy jen čekám, až mi přijdou ty dokumenty FedExem. A přemýšlím, jak řeknu ostatním školám, kam jsem už také poslala přihlášky, že tedy nejspíš ne. Ještě mi trochu v hlavě hlodá ta Conserve School, protože jsem se do ní skutečně zamilovala, ale nevím… Musím odpovědět do 15. dubna, jinak to stipendium nabídnou někomu jinému. Na Conserve School jsem ale ještě neposlala všechna doporučení, ani nevím, kdy se mi vrátí a nevím, jestli by taky tak rychle odpověděli, kolik by mi dali, jako Lyndon Institute. Ani nevím, jestli bych si pak tu školu skutečně vybrala. Prostě teď váhám, co dál.
Čekám, až mi dokumenty přijdou poštou. A cítím se naprosto neskutečně. Můj Americký sen už je snem jen z poloviny, druhá polovina se totiž už stala realitou…
2. 4. 2008 /
Moc ti přeji, aby se ti tvůj americký sen splnil, hodně štěstí! Ať si nakonec vybereš jakoukoli z těchto škol, bude to pro tebe super zážitek a zkušenost do života, jakou ostatní nemají. A to se cení (nejen na životopise :-))!
2. 4. 2008 /
Tohle je moc zajímavý článek. Jeden z nejlepších, co jsem tu četl. 🙂
3. 4. 2008 /
suhlasim s pepperosom!
a neviem co vahas, chod do toho 🙂
inac pri sume, co mas doplatit si sa asi posmykla o jednu nulu 🙂
3. 4. 2008 /
wow gratulujem! každý si musí ísť za svojím snom 🙂 je super, že si napísala takýto článok, nech ostatní vidia, ze úžasné veci sa môžu stať každému, len treba chcieť a hlavne nečakať. 🙂 myslím si, že by si nemala teraz váhať aj keď nepoznám všetky okolnosti… ber čo ti ponúkajú, lepšie to snáď ani nemôže byť. držím palce nech sa ti sen stane 100 percentnou realitou 🙂 ten môj sa už plní tiež 🙂
3. 4. 2008 /
určitě do toho jdi, je to super šance, držim Ti palce!!!
3. 4. 2008 /
a ja bych pockala do 15 dubna co nabidne ta druha skola, co kdyby to bylo plne stipendium na cele tri roky? Dokud nemusis odpovidat nedelej to… Jinak jak uz sem ti nekolikrat rikala, moc gratuluju, konecne nejsem jedina komu to vyslo
3. 4. 2008 /
Moc ti gratuluju! O Wasatch Academy jsem taky přemýšlela, hrozně me uchvatilo to jejich dvd co mi posílali s ,,real people real learning” 😀
3. 4. 2008 /
Moc vám všem děkuji za krásné gratulace i za komplimenty, určitě mi to dává impuls k dalšímu spaní článků a hlavně i ten nejdůležitější impuls – k úsměvu. 🙂
Já jsem právě strašný člověk, který nidky s ničím není dostatečně spokojený a stále chce víc a víc. A teď si prostě tak v noci přemýšlím, že kdybych příští rok třeba začala přihlášky odesílat na regulerní termíny, tak bych nakonec mohla studovat na těch prestižních boarding school. Prostě mi tu a tam vadí maličkosti i na této škole a z prvotního nadšení ve mně stále častěji hlodá tato myšlenka. Ale tak zase si říkám, že to třeba mohu znovu zkusit příští rok už z té školy. A na druhou stranu si také říkám, že absolventi Lyndonu se též dostali na několik universit Ivy League. A taky na Lyndonu mohu získat už nějaké college kredity díky tomu, že tam vyučuje několik profesorů z Lyndon State University a Vermont University. Ale prostě nevím…
Klára: DVD jsem bohužel neviděla, ale ta škola se mi líbila, jak vypadá a jak působí.
Michelle: Doufám, že v této sérii ještě budu moci pokračovat :). Děkuji.
4. 4. 2008 /
ja se tež pridavam ke gratulacím:-)
4. 4. 2008 /
moc doufám ať ti to vyjde 😀 úplně se v tobě vidim 😀 jo a ten článek je opravdu skvěle napsanej.. 😉
4. 4. 2008 /
Asi pojedu do USA na dalsi rok, kdyz tak o tom premyslim. 🙂
4. 4. 2008 /
Děkuju moc!
Pepperos: Ani se ti nedivím, že se nijak zvlášť nehrneš k tomu, aby ses vracel. Já dnes viděla novou podobu (už shcválenou) státní maturity a stačí jedno slovo, neudělala bych ji!
5. 4. 2008 /
my jsme delali na zkousk tu prvni verzi a v prvaku jsme ji zvladli vsichni… to je to o tolik tezsi?
5. 4. 2008 /
Lia: Koukni na cermat.cz (omlouvám se za reklamu, je to jen čistě informativní). Třeba ty mapy v testu z historie, 90% zaměření na české dějiny. Literatura je vážně hrůza, v ukázce máš vynechanou větu a poznej, jaká tam má být. Fyzika je docela jednoduchá. Na nic jiného jsem zatím nekoukala, ale celkově mi to přijde skutečně docela těžké, zvlášť protože učitelé prostě tímto způsobem neučí, tzn. tě na takovou podobu zkoušky nijak nepřipravují.
6. 4. 2008 /
aha tak to jo… ja na to kouknu – obecne mi cela statni maturita prijde uhozena – v tom stavu v jakem je dnes – amerika ma neco podobneho = SAT (prezdivany Stupid American Test) ale maji to lepe propracovane.
njn, me by se statni maturita stejne netykala a snad tu zustanu
6. 4. 2008 /
Lia: Jj, tak ale SAT mi přijdou třeba mnohem lepší, myslím otázkama. Jasně, že SAT enmají tak úplně prokázat, kolik toho víš, ale spíš jaký máš potenciál, logické myšlení atp. a to mi docela vyhovuje. Ale naše otázky typu “Kým a kdy byly vynalezeny zápalky?” mi přijdou prostě směšný. Doufám, že se mě naše státní maturita taky nebude týkat.
26. 4. 2008 /
Ahoj, kolik ti je, pokud se muzu zeptat? Mam pocit, ze ja uz jsem svou moznost na ziskani stipendia v USA prosvihla, pristi rok jdu do septimy. Myslim ale, ze anglictinu mam na slusny urovni (FCE) a studovat za velkou louzi alespon rok by me bavilo. Nevite nekdo, jak se to se studiem v USA po tom, co dokoncim gymnazium?
26. 4. 2008 /
Kristyna: Ahoj, bude mi 17. Věř mi, že nikdy není pozdě na to jít za tím, co skutečně chceš! Bohužel takhel na jeden rok si nejsem jistá, jestli by tě škola přijala stejným postupem jako mě, jde totiž o to, že musíš splnit určité kredity a tobě by je museli uznat jako by z České republiky. Musela by sis o tom s každou jednotlivou školou promluvit. Jinak ale studium v USA po maturitě také není žádný problém. Můžeš se rovnou přihlásit na college v USA. College ještě není úplně jakoby vysoká škola, je to jakýsi předstupeň, většinou se tam ani ještě na nic nezaměřuješ, pokračuješ jen na vyšší úrovni, ale ve více odvětvích. Chystám se o pomaturitním vzdělávání v USA napsat článek, doufám, že ti pomůže. Kdybys s čímkoli chtěla pomoct nebo poradit, klidně mi napiš na e-mail. Měj se hezky, Santei.
27. 4. 2008 /
Santei: No, ona College je vysoka skola. Pokud dostudujes 4 roky college, tedy undergraduate tak mas bakalare, potom graduate – Magistr, a dalsi pak postgraduate je vetsinou PhD. Vetsinou si nemusis vybrat zamereni prvni dva roky ale jen specifikujes oco mas zajem… Zalezi skola od skoly, u nekterych si obor musis vybrat, protoze bez splneni kreditu nedostudujes u jinych muzes pockat na junior year.
Kristyna: nikdy neni pozde, ja jsem se hlasila na skolu kde tedka sem v kvetnu, letos bych takybyla v predmaturitnim rocniku a jsem tady. Zkus to, stale mas cas. Pokud chces poradit pis me, nebo santei (ja tim prosla loni, ona tim prochazi ted)
29. 4. 2008 /
Můj sen ya Americkým Snem dneska odpoledne zkončil, alespoň jeho první poločas, a to získáním potřebného stipendia na přístí rok. Konečně vím něco jistého
17. 4. 2010 /
Ahoj, taky bych chtěla příští rok do Ameriky, poslala jsem úvodní mail na spoustu škol a právě Lyndon Institute mi taky odpověděla. Mohla bys mi říct něco bližšího o té škole? Díky moc 🙂
10. 10. 2010 /
Ahoj, moc se mi libi co tu vsichni pisete. Taky se chystam na American High School, ae bud tu pisete ze jste jeli s angenturou nebo jste si nasli soukromou skolu se stipendiem. Zajimalo by me jak bych to mohla udelat kdybych si sama chtela najit normalni public high school? Nvm jestli by se ta skola platila nebo ne, jestli tam maji ubytovani na skole a dalsi takove info? Da se to nejak sehnat? Nevim jestli proste mam na tu skolu napsat jestli by me vzali kdyz nezadam o stipendium… Poradite mi trochu prosim?
2. 12. 2010 /
Ahoj, mohla y jsi mě informovat jaké vlastně musíš mít známky a jestli i nějaké mimoškolní aktivity (např. jaké jsi měla ty). Díky mooooc