Angličtina, V Americe

Čtení článků a knížek v angličtině

V poslední době jsem zaznamenal velký posun v angličtině. Není to tím, že bych se rychle a znenadání zlepšil. Spíš jsem si jenom uvědomil, že především čtení článků a knih mi už nedělá velký problém.

Na úvod uvedu několik postřehů, které jsem si ohledně učení angličtiny v posledních dnech uvědomil:

  • Stanovte si, kolik chcete přečíst cizojazyčného textu denně, týdně a měsíčně a dodržujte to.
  • Čtěte o tom, co vás zajímá a je psáno v cizím jazyce. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.
  • Nečtěte zbytečně náročné texty- člověk by měl rozumět asi 80% slov.

Na počítači používám RSS čtečku, kam mi denně chodí stovky článků. Více než polovina z nich je v angličtině. Česká republika je malá a na internetu vládne angličtina, takže jsem se tomu přizpůsobil. Postupem času jsem zjistil, že velice užitečné je vybrat si jednoho autora (zdroj) a číst od něj články. Každý totiž používá specifickou slovní zásobu a tak slova často opakuje. V prvních několika textech si tedy přeložíte pár slovíček, kterým nerozumíte. Postupem času ale zjistíte, že rychlost čtení se zvyšuje na úkor odhlížení do cizojazyčného slovníku. Zvláště autorské příspěvky na blozích a všeobecně na internetu se dá přečíst se znalostí základních 2000 slov. Nyní jsem již ve stádiu, v němž jsem chtěl dlouho být. Čtu ve dvou jazycích (angličtině a češtině) více méně stejně rychle. Na zjednodušených knížkách mě obvykle štve, že je čtu jenom kvůli tomu, že jsou v angličtině. Díky internetu si nyní ale mohu vybrat téma které mě zajímá a navíc se i učím anglicky. Tomu říkám zabít dvě mouchy jednou ranou.

Kromě toho se snažím nějaký ten čas věnovat četbě anglických knížek. Ještě si nemohu dovolit číst všechno, na to si budu muset ještě chvíli počkat. Od rodičů jsem ale k Vánocům dostal pár hezkých a úzkých knížek. Jedná se o zjednodušené tituly, každý má určitý počet slov. Začal jsem s tím nejjednodušším a budu pokračovat ke složitějším. Pokud mám teď úspěšně za sebou například příběh s 1800 klíčovými slovy, vím, že obstojně zvládám osmnáct set anglických slov. To se nemusí zdát jako velké číslo. Ale schválně si zjistěte, jak velkou slovní zásobu používá průměrný Američan. Také čteme nějaké klasické knížky ve škole. Na poslední- Frankenstein jsme psali tento pátek pěkně obtížný test. Mimo to jsem právě dočetl knihu Why We Want You To Be Rich a s úctyhodnými více než 300 stránkami jsem za to na sebe patřičně hrdý.

Také jsem si vyzkoušel, že pro výuku angličtiny je skvělé nejen číst, ale i psát. A protože se vždy snažím dělat věci efektivně, buduji si nyní můj prozatím malý blog, na němž se nově objevují články v angličtině. Nejedná se o nic dlouhého, většinou příspěvky s několika set znaky. Nejde mi o napsání dlouhých esejí. Chci pouze okomentovat to, o co se právě zajímám (myšlenka blogování). Stále dělám chyby v čárkách ve větách. Pokud budete mít čas a některý z mnou publikovaných textů vás zaujme a najdete v něm chybu, můžete ji okomentovat v komentářích. A co třeba napsat svůj komentář anglicky a procvičit si tak cizí jazyk?

Mimochodem, zajímalo by mě, kolik slov používám při psaní svých článků já. Odhaduji to tak na 1500. Nezná někdo náhodou nějakou aplikaci, která to dokáže spočítat? Téměř jistě něco takového existuje. Jde jen o to umět ji mezi milióny soubory a weby na internetu najít.