Pobyt v zahraničí, Střední škola, V Americe

Jak se studuje na Cheshire Academy?

O studium v zahraničí jsem se začala zajímat s rodiči minulý rok na podzim, když jsme se v Praze na Veletrhu středních škol v USA setkali s panem Kaniou. Následná spolupráce s panem Kaniou a J&K Consulting se stala velice nápomocnou. Čas ubíhal hodně rychle a díky panu Kaniovi se příprava na přijímací řízení a veškeré formality zvládly včas. Schůzky a emaily mě dokonale připravily, že jsem se v srpnu 2016 nebála sama odletět a začít studovat 11. ročník na Cheshire Academy v Connecticutu.

Hodně lidí se mě ptá, jestli bych se rozhodla stejně, kdybych se měla rozhodnout znovu. Upřímně smysl této otázky nechápu, protože moje odpověď je jedině ANO. Troufám si říci, že studovat na Cheshire Academy v USA, bylo největší a nejlepší rozhodnutí, které jsem zatím v životě udělala.

„Jaká je Cheshire Academy? Co se nejvíce liší od České republiky? Měla jsi problém s angličtinou? Je to těžké?“ Tyto otázky se mě ptají snad všichni. První věc, které jsem si ihned po příjezdu všimla, je diverzita studentů z různých částí světa, jejich ochota pomoci a pozitivní přístup. Během několika dní jsem získala hodně dobrých kamarádů nejen z Connecticutu, ale třeba z Kanady, Jižní Ameriky, Asie i Afriky.

Mám pocit, že lidé jsou více otevření a jsou rádi, pokud mohou jakkoliv pomoci k úspěchu. Cheshire Academy je boarding school, člověk se tak stane samostatnějším a i přes to, že má hodně dobrých kamarádů, se vždy musí spoléhat hlavně sám na sebe. To potvrzuje i tzv. „academic honesty“, což znamená, že jakékoli opisování nebo kopírování úkolů samozřejmě nikdy nepřichází v úvahu.

Předměty si studenti mohou zvolit sami podle svého zájmu a je velký výběr předmětů i náročností. Na této škole jsou ve třídě mezinárodní studenti i Američané dohromady. Výuka je vždy intenzivní, protože studentů v každé třídě není tolik. Například v mé Calculus class jsme 4 včetně mě a v mé IB Environmental Systems & Society class je nás tak 12.

Učení je převážně založené na píli a práci studenta, každý den mám hodně domácích úkolů nebo projektů. Vyhovuje mi, že se vlastně takto připravím na testy, na které se následně nemusím učit memorováním dlouhých poznámek jako jsem musela na gymnáziu, protože se probranou látku tímto učím průběžně a před testem si jen vše zopakuji.

Systém je také založený na komunikaci s učitelem a spolužáky. Část mojí výsledné známky je i tzv. „participation grade“, která ukazuje na to, jak se ve třídě zapojuji, ptám se a jak plním úkoly. Každý se snaží při hodině zapojit a říci svůj názor. Nikdo se nebojí zeptat, pokud něčemu nerozumí a nikdo se mu za to nesměje, protože porozumění látky je velice důležité. Každý den je v rozvrhu zahrnuto 15 minutové “extra help”, kdy jsou všichni učitelé studentům k dispozici odpovědět na otázky a pomoci třeba s domácím úkolem. Každý student má svého “advisor” – poradce, který je buď učitel nebo třeba coach nějakého sportu. Jednou týdně se s nimi studenti sejdou a ujistí se, že vše probíhá v pořádku. Advisors jsou kdykoli připraveni pomoci nebo poradit s čímkoli.

Vztah učitel – student je spíše kamarádský, všichni učitelé se studentům snaží pomoci a vyjít vstříc, pokud je také studenti respektují. Výhodou je, že někteří učitelé jsou i trenéři sportů a tzv. dormparents, takže se s nimi potkáváme i mimo třídu. Dormparents jsou většinou učitelé, kteří bydlí s námi v dormitory a každý den se střídají, kdo na nás dohlíží. Já mám to štěstí, že dokonce 3 moji dormparents jsou moji učitelé, takže během study hall se jich mohu také ptát na otázky, čemu nerozumím.

Každý den kromě víkendů je večer study hall, která trvá 2 hodiny. Všichni studenti se v tuto dobu musí věnovat škole a vypracovávat si svoje úkoly. Mně to osobně vyhovuje, protože vím, že si své úkoly stejně musím udělat a jsem ráda, že mám v těsně nabitém programu k dispozici čas, kdy si mohu vše v klidu splnit.

Klasický academic day je od 8 ráno do 3:30 odpoledne a poté následují afternoon activities jako jsou různé sporty nebo divadlo, yearbook a volunteering. Sporty jsou rozdělené na podzim, zimu a jaro. Například na podzim jsem si zvolila cross country, v zimě závodní lyžování a na jaře golf. Tréninky jsou každý den po škole a závody bývají v pátek nebo o víkendu. Moc mě také baví sledovat ostatní sporty, pokud se třeba koná zápas amerického fotbalu, vždy jde fandit celá škola a všichni si užijí moc srandy.

Během víkendů je na campusu  k dispozici hodně aktivit – otevřený bazén, knihovna, posilovna a různé workshopy např. vaření, zdobení dýní na Halloween, vyrábění přáníček před Vánoci, různé soutěže, karaoke nights, firepits a jiné. Také škola pořádá hodně výletů mimo školu jako nakupování, výlet na “pouť”, hiking a třeba výlety do restaurací. Na každou aktivitu se studenti přihlašují online a dobrovolně. Každý si tedy podle sebe může zvolit, zda se o víkendu bude spíše učit, bude s kamarády nebo pojede na výlet.

Cheshire Academy se stala mojí druhou rodinou. Člověk si užije mnoho zábavy, naučí se hodně nových věcí a pozná jiné zvyky a kultury.