Před odletem, Střední škola

Chcete na mezinárodní školu?

Jelikož se již delší dobou zabývám možostmi studia (jak v ČR tak v zahraničí) na mezinárodních školách nebo alespoň školách, kde se vyučuje v anglickém jazyce, tak vám přináším článek o vašich možnostech, pokud si jednou řeknete, že české školy už jsou pro vás pasé.

V České republice máte několik možností. Především v Praze jsou mezinárodní školy, kde studujete program IB Diploma (napíšu o něm více v dalším článku) tedy anglickou maturitu. Především se jedná o tyto školy: Prague British School, English College in Prague, English International School Prague.

Pokud ale jste chudí studenti, pak se asi budete smířit, že v rodné zemi studovat mezinárodní školu nebudete moci. Stipendium tento rok nenabízí ani PBS ani EISP, jen EC nabízí hudební stipendia a sociální stipendia (ale až na základě výsledků vašeho studia, tedy nejdřív školné zaplatíte a na konci roku vám možná část nebo i celé vyplatí zpět). Jedna mezinárodní škola je také v Hluboké, o té ale já osobně bohužel nic nevím. O ostatních školách vám můžu zodpovědět jakékoliv dotazy, zajímala jsem se o ně rok.

Další možností, i když spíš takovým kompromisem je studium česko-anglických gymnázií. Tady odkazy dávat nebudu, protože je jich mnoho po celé České republice, stačí zadat do vyhledáváče. Zkušenosti z těchto škol osobně nemám žádné, ale znám několik studentů, kteří je studují a nejsou příliš spokojeni hlavně s úrovní angličtiny, ale určitě to tak není na každé škole! Proto důrazně doporučuji zjistit si o škole co nejvíce, zkusit třeba přes internet najít jiné její studenty, ptát se v kanceláři školy a vše, co vás napadne a třeba neočekávaně (tzn. mimo dny otevřených dveří) přijet školu navštívit – uvidíte její pravou tvář a většinou vás po škole rádi provedou a vysvětlí další otázky. Dovolím si jen upozornit, že tento rok se otevírají v Praze dvě nová angločeská gymnázia a to PORG a Amazon. Školné většinou na rok stojí od 20 000 do 80 000 a většina škol také nabízí i stipendia.

Tím jsme bohužel vyčerpali možnosti České republiky. Pokud se nebojíte opustit rodinu a zázemí, pak v zahraničí budete mít i větší možnosti. Předně na území ČR operují některé organizace, které pořádají vždy jednou do roka výběrové řízení na různé projekty studia v zahraničí.

Například UWC tedy United World Colleges je organizace, která každý rok vybírá studenty (většinou 2-4), kteří se následně zúčastní dvouletého studia na jedné z UWC škol (jsou po celém světě, např. v Anglii, USA, Kanadě, Indii, Bosně a Hercegovině, Singapuru, Hong Kongu, Svazijsku, Itálii nebo Norsku). Studujete opět IB Diploma. Ve výběrovém řízení nejsou nijak upřednostňovány znalosti angličtiny, ale spíše to, jaká jste osobnost. Studenti, kteří jsou vybráni si platí jen cestu, jinak celý pobyt je financován nezávislými organizacemi a místní vládou. Ráda poskytnu jakékoliv informace, o program jsem se zajímala.

Další výběrové řízení se koná pod záštitou Fulbrightovy komise, která nabízí stipednia na soukromé střední školy v USA a UK. Tady se ale setkáte s opačným problémem; s nižší úrovní angličtiny do dalších kol bohužel neprojdete, ideální je mít úroveň B2 a lepší.

Další možností jsou již zmíněné programy Rok na střední škole v zahraničí, které zprostředkovává několik agentur, mezi ty nejznámější patří Student Agency, Alfa Agency a Education First. Většinou zaplatí 100 – 150 tisíc za školu v USA, u škol v jiných zemích si musíte ještě minimálně 100 000 připlatit. Výsledek je takový, že studujete na státní škole v dané zemi a bydlíte v host family, většinou jsou v ceně i nějaké výlety nebo školení.

Tento program si s dostatkem času a trpělivosti můžete zařídit i sami. Už o tom psala Lia, kterak se dostat na privátní školu v zahraničí bez pomoci agentury a se stipendiem. Já můžu jen napsat, že se o to tento rok pokouším také.

To je konec krátkého shrnutí, jaké máte možnosti ve studiu. Ráda uvítám jakékoliv vaše komentáře, o většinu programů jsem se zajímala i více než rok a mám spoustu odkazů, referencí i zprosteředkovaných zkušeností. Doufám, že vám to všem vyjde!